Naționala României a debutat cu victorie la Trofeul Carpați, competiție amicală ce se desfășoară la Cluj, scor 26-24 contra Turciei.

Elevii lui Xavi Pascual au câștigat în fața Turciei după un duel mai echilibrat decât preconizau. Mare favorită înaintea partidei, România a condus la pauză cu 12-10.

În actul secund, „tricolorii” s-au desprins la 5 goluri, 26-21, însă turcii au reușit să puncteze de 3 ori într-un minut, astfel că diferența finală a fost doar de 2 goluri.

Selecționerul Xavi Pascual i-a folosit pe: Dan Vasile, Claudiu Pal – Roland Thalmaier (3 goluri), Tudor Buguleţ (4), Robert Militaru, Cristian Ghiţă (3), Demis Grigoraş (2), Călin Căbuţ, Dan Racoţea, Andrei Buzle (2), Gabriel Dumitriu (2), Călin Dedu (3), Andras Szasz, Marius Szoke, Gabriel Cumpănici (3), Tudor Botea, Alexandru Ghivil (4), Sabin Constantina, potrivit Hotnews.

Pentru Turcia, condusă Okan Halay, au jucat: Yunus Ozmosul, Taner Gunay – Samet Kanberoglu (4), Alp Eren Pektaş (1), Halil Ibrahim Ozturk (5), Yakup Yaşar Simsar (7), Şenol Boyar (1), Ozan Erdogan, Ozgur Sarak (3), Yigit Eroz (2), Alperen Arabaci (1), Ugur Erceylan, Emre Engin.

Elveția și Iran au renunțat

Elveția și Iran au anunțat pe ultima sută de metri că, din cauza cazurilor de COVID-19, nu vor mai putea participa la Trofeul Carpați. Astfel, după discuțiile urgente din cadrul echipei tricolore, decizia finală a fost că România să joace împotriva Turciei ambele partide. Următorul duel va fi pe 29 decembrie, de la 18:05, în direct pe TVR.

Turcia evoluează, la fel ca România, în prima fază a preliminariilor pentru Mondialul 2023. Acolo, „tricolorii" vor întâlni Israel, Cipru și Moldova într-un turneu găzduit de Cluj-Napoca între 7 și 9 ianuarie 2022.