Echipa de baschet masculin a Universității Cluj, U-Banca Transilvania Cluj, a câștigat partida disputată în cursul zilei de duminică, 10 februarie,  scor 73-71 (17-18, 19-11, 20-24, 17-18) în fața celor de la CSM Oradea, în etapa a patra a Top 6.

Kyndall Dykes le-a adus victoria clujenilor cu o aruncare reuşită când mai erau şapte secunde până la final.

Meciul din Sala Polivalentă a fost oarecum echilibrat în prima repriză, dar în sfertul trei clujenii s-au distanţat la 12 puncte. Nu avea să fie un avans decisiv, pentru că bihorenii au revenit în special datorită prestaţiilor lui Watson şi Richard, acesta din urmă fiind şi cel mai bun marcator al meciului, cu 24 de puncte.

Ba chiar au şi condus pe tabelă cu două minute rămase de jucat, dar de această dată finalul avea să fie gestionat mai bine de către clujeni, susţinuţi şi de 4.000 de suporteri din tribune. Dykes a reuşit aruncarea de două puncte câştigătoare cu şapte secunde înainte de final, iar U-BT Cluj a revenit din nou la un punct în spatele liderului CSU Sibiu în clasament, arată cjsport.ro

Campionatul se va întrerupe pentru o lună, iar apoi cele două rivale se vor întâlni din nou, în Sala Polivalentă.