ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe SCM ''U'' Craiova cu scorul de 100-97 (21-19, 21-19, 29-27, 21-27, 8-5), după prelungiri, marţi, pe teren propriu, într-un meci restant din etapa a 17-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.

Echipa din Bănie a reuşit un ultim sfert de meci foarte bun, egalând când mai erau 5 secunde din timpul regulamentar, 92-92, după ce a avut 87-83 (11 puncte consecutive pentru oaspeţi), cu două minute şi jumătate înainte de final. Clujenii au reuşit să încline balanţa în prelungiri, câştigând cu 100-97.

Joshua Daniel Hawley, cu 35 puncte şi 11 recuperări pentru oaspeţi, a fost cel mai bun om de pe teren. Titus Jaron Robinson a contribuit cu 15 p, 10 rec, 3 pase decisive, iar Troy Chissell Franklin Jr a adăugat 16 p, 4 rec, 4 pd.

Stefan Bircevic a fost MVP-ul clujenilor, cu 27 p, 11 rec, Patrick Neal Richard a reuşit 17 p, 10 rec, 7 pd, iar Nandor Kuti a marcat 16 p.