Alexandru Bologa, medaliat cu aur la Campionatele Europene şi cu bronz la Campionatele Mondiale de judo pentru nevăzători, a fost desemnat cel mai bun sportiv din 2022 al Clubului Sportiv Universitatea Cluj, a anunţat gruparea, marţi, pe site-ul său oficial.

În ierarhia alcătuită de antrenorii clubului, Bologa a fost urmat de atleta Sanda Belgyan, dublă medaliată la Campionatele Naţionale şi dublă câştigătoare a Cupei României, palmares la care se adaugă câte două medalii de argint şi două de bronz la Campionatele Balcanice, respectiv la Naţionalele indoor.

Podiumul a fost completat de judoka Luciana Catana, medaliată cu aur la Cupa Europeană pentru sportivi sub 21 de ani, cu argint la Cupa Europeană sub 18 ani şi campioană naţională U18. La aceste performanţe se adaugă locuri doi la Cupa Europeană sub 18 ani şi respectiv la Campionatele Naţionale U21 şi U23.