Mihaela Buzarnescu a servit in setul doi pentru castigarea meciului cu Venus Williams, dar a fost invinsa in cele din urma la capatul unui joc care a durat aproape trei ore.

Dupa termianrea intalnirii, Miki a tinut sa le multumeasca fanilor pentru sustinere si s-o felicite pe tenismena care in aceasta vara va implini 39 de ani.

"Va multumesc tuturor pentru sutinere. A fost un meci extrem de disputat impotriva uneia dintre jucatoarele pe care le respect cel mai mult. Felicitari pentru victorie, Venus! Le tin pumnii celorlalte romance care inca evolueaza", a scris Miki pe pagina ei de Twitter.

6-7 (3), 7-6 (3), 6-2 a fost scorul intalnirii dintre Venus Williams si Mihaela Buzarnescu, care a durat doua ore si 42 de minute.

In runda urmatoare, Venus Williams o va infrunta pe frantuzoaica Alize Cornet.

De partea cealalta, pentru prezenta pe tabloul principal al turneului de la Melbourne, Miki va fi recompensata cu un cec in valoare de 75.000 de dolari australieni (aproximativ 47.000 de euro) si 10 puncte in clasamentul WTA.