Romania a revenit fabulos in a doua repriza, dupa ce Ungaria a condus cu 6 goluri la pauza! Cristina Neagu a facut un meci fabulos, in care a marcat 9 goluri!

"Tricolorele" au fost conduse cu 6 goluri la pauza, insa au facut o repriza secunda incredibila si s-au impus cu 28-27 (10-16).

Golul victoriei a fost reusit de Cristina Neagu in ultimele secunde, dintr-o lovitura de la 7 metri.

Tricolorele obtin astfel locul 3 in grupa si se califica in Main Round, unde vor juca cu Rusia, Japonia si Suedia. In grupa principala, Romania va porni cu 0 puncte, pentru ca nu a obtinut niciun succes impotriva celorlalte doua nationale calificate din grupa: Spania si Muntenegru.

In primul meci, handbalistele noastre vor intalni Rusia, apoi Suedia, iar in ultima partida vor infrunta pe Japonia. Primele doua clasate se vor califica in semifinalele competitiei din Japonia.