News Flash:

Scădere îmbucurătoare a cazurilor Covid-19. Puțin peste 4.200 de noi infectări în România. Iașul, pe locul 3 în topul județelor afectate de coronavirus – GRAFICE

24 Noiembrie 2020
446 Vizualizari | 0 Comentarii
BZC Live Video Divertisment
Video Monden
Muzica Populara Curs valutar
EUR: 4.8737 RON (0.0000)
USD: 4.0172 RON (0.0000)
Horoscop
berbec
taur
gemeni
rac
leu
fecioara
balanta
scorpion
sagetator
capricorn
varsator
pesti
Test Covid

Până în data de 23 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 422.852 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), potrivit știrioficiale.ro.

296.844 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.207 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile

1.Alba9036626,12

2.Arad101611235,87

3.Argeș119981904,99

4.Bacău119751432,78

5.Bihor127241415,37

6.Bistrița-Năsăud5302284,18

7.Botoșani5399552,59

8.Brașov169933027,19

9.Brăila5075303,21

10.Buzău6050942,6

11.Caraș-Severin4297372,84

12.Călărași3674563,15

13.Cluj190811657,09

14.Constanța140104176,82

15.Covasna3775433,13

16.Dâmbovița103421213,56

17.Dolj10975483,42

18.Galați9113832,74

19.Giurgiu3603882,5

20.Gorj4072361,66

21.Harghita4376131,89

22.Hunedoara7697683,74

23.Ialomița3971723,46

24.Iași177422803,15

25.Ilfov130632878,13

26.Maramureș7706753,16

27.Mehedinți3585763,02

28.Mureș10906804,82

29.Neamț8810 362,25

30.Olt66291211,86

31.Prahova17158284,5

32.Satu Mare479134,99

33.Sălaj516514,43

34.Sibiu126001718,64

35.Suceava12300202,22

36.Teleorman5000462,75

37.Timiș173151365,57

38.Tulcea3060692,36

39.Vaslui7051582,07

40.Vâlcea7406312,79

41.Vrancea4935301,97

42.Mun. București59712 13076,61

43.Cazuri noi nealocate pe județe4219-1063

TOTAL422.8524.207

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare

1ALBA17

2ARAD15

3ARGEŞ12

4BACĂU4

5BIHOR12

6BISTRIŢA-NĂSĂUD0

7BOTOŞANI8

8BRĂILA2

9BRAŞOV18

10BUZĂU9

11CĂLĂRAŞI0

12CARAŞ-SEVERIN1

13CLUJ11

14CONSTANŢA20

15COVASNA1

16DÂMBOVIŢA11

17DOLJ7

18GALAŢI8

19GIURGIU9

20GORJ14

21HARGHITA2

22HUNEDOARA15

23IALOMIŢA12

24IAŞI18

25ILFOV18

26MARAMUREŞ7

27MEHEDINŢI13

28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73

29MUREŞ21

30NEAMŢ1

31OLT13

32PRAHOVA3

33SĂLAJ1

34SATU MARE1

35SIBIU30

36SUCEAVA10

37TELEORMAN6

38TIMIŞ7

39TULCEA2

40VÂLCEA3

41VASLUI5

42VRANCEA5

Total445

Până astăzi, 10.177 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.11.2020 (10:00) – 23.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (74 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Ilfov, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.685. Dintre acestea, 1.160 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.908.681 de teste. Dintre acestea, 9.938 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.488 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.450 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.034 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.459 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.274 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.334 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 noiembrie a.c., 8.948 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.737.293 de lei.

ACTUALITATE

Kelemen Hunor, critic după anunțul demisiei lui Marcel Ciolacu: „Populism ieftin!“

ACTUALITATE

Valeriu Gheorghiță, despre tehnologia vaccinurilor anti COVID-19: „Va putea fi folosită inclusiv pentru tratarea cancerului“

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.864  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 22 noiembrie 2020, au fost raportate 11.921.491 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania. 

ŢARA

 

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI

 

VINDECAŢI*

 

Franţa2.127.051 (+17.881)  48.518 (+253)     157.259      (+504)

Spania1.556.730          – 42.619         –     150.376          –  

Regatul Unit1.493.383(+19.875)  54.626 (+340)        3.322        (+12)

Italia1.380.531(+34.764)  49.261 (+692)    553.098  (+13.574)

Germania  918.269(+15.741)              14.022 (+138)     611.627  (+10.636)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 NOIEMBRIE 2020

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI

VINDECAȚI*

58.275.385 (+569.406)1.382.149  (+8.454)37.486.905  (+272.475)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21 – 22 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.
Distribuie:  

Din aceeasi categorie

© 2021 - BZC.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1452 (s) | 34 queries | Mysql time :0.017097 (s)