Tibi Useriu a incheiat, joi, pe locul doi cursa de la Cercul Polar. Castigatorul maratonului Yukon Arctic Ultra 2020 este elvetianul Fabian Imfeld.

Cei doi au fost singurii care au trecut linia de sosire, dupa ce ceilalti 21 concurenti inscrisi in cursa de 300 de mile au abandonat.

Tibi Useriu a trecut linia de sosire joi, in jurul orei 21.00, ora Romaniei.

Tibi a strabatut cei 482 de kilometri ai cursei in sase zile, 23 de ore si putin peste 13 minute.

Tibi are un vis frumos, acela ca intr-o buna zi vom putea alerga pe Via Transilvanica.

S-a dus acolo ca sa-si faca visul cunoscut. A si facut o filmare in timpul concursului.

Despre cursa, Useriu spune ca nu se compara cu nimic: „Am crezut ca le-am vazut pe toate, dar nu, aici a fost o experienta …. nu se compara cu nimica. Am doua degeraturi, dar mici. Mi-au facut check-ul, la inima, la tot, sunt bine, pot sa ma duc inapoi la Whitehourse”.

Tiberiu Useriu a fost la cea de-a doua participare la Yukon Arctic Ultra. Anul trecut, bistriteanul a mers aproximativ 100 de kilometri in 24 de ore la temperaturi de -38 de grade Celsius, iar la a doua oprire, medicii care i-au facut controlul de rutina l-au anuntat ca trebuie sa se retraga. A fost transportat cu elicopterul la spitalul din Whitehorse, Canada, pentru ingrijiri de specialitate, pentru ca avea degeraturi.

Yukon Arctic Ultra 2020 se desfasoara in perioada 30 ianuarie – 7 februarie.