Universitatea Cluj a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 2-0 (1-0), luni seara, pe Cluj Arena, într-un meci din prima etapă a fazei play-out a Superligii de fotbal.

”U” s-a impus prin două goluri marcate în prelungirile celor două reprize, de Martin Remacle (45+1), respectiv Dragoş Tescan (90+5).

Meciul a consemnat debutul antrenorului Bogdan Argeş Vintilă pe banca tehnică a echipei piteştene.

FC Argeş a ajuns la 15 meciuri consecutive fără victorie în campionat, şapte egaluri şi opt înfrângeri. Echipa din Trivale a marcat un singur gol în ultimele cinci etape şi două în ultimele şapte.

”U” a pierdut doar un meci din ultimele şapte etape, având patru victorii şi două egaluri.

În sezonul regulat, FC Argeş a învins cu 3-1 pe teren propriu, iar returul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

FC Universitatea Cluj – FC Argeş 2-0 (1-0), Cluj Arena – Cluj-Napoca
Au marcat: Martin Remacle (45+1), Dragoş Tescan (90+5).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici; arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac, Bogdan Gheorghe (toţi din Bucureşti); al patrulea oficial: Marius Omuţ (Satu Mare)
Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Vlad Bârleanu (Bucureşti)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) – LPF