Derby pasionant la Cluj-Napoca. U Cluj și CFR Cluj au oferit un spectacol memorabil. O ploaie de goluri s-a năpustit asuprea Cluj Arena.

U Cluj vs CFR nu a dezamăgit, suporterii celor două echipa ofeind unul dintre cele mai frumoase meciurile ale anului, cu nu mai puțin de 7 goluri, unul mai frumos de cât celălalt.

Înainte de meci, CFR Cluj ocupa locul șapte după primele patru meciuri. În runda anterioară, fosta campioană a suferit o înfrângere cu scorul de 1-0 în fața echipei FCSB.

O victorie avea să aducă echipa antrenată de Andrea Mandorlini pe locul patru în clasamentul Superligii, acumulând zece puncte, cu doar cinci puncte sub liderul FCSB.

Pe partea cealaltă, Universitatea Cluj ocupa înainte de meci locul 12, având un punct mai puțin decât rivala sa locală. Echipa condusă de Toni Petrea venea după un meci de egalitate înregistrat în fața Oțelului Galați, scor 1-1.

Cu toate zvonurile care au apărut privind o posibilă schimbare a antrenorului la U Cluj, Toni Petrea a primit asigurări din partea conducerii că va rămâne în continuare la cârma echipei.

„Am analizat diferite aspecte după primele cinci etape și avem încredere în Toni Petrea. Îl susținem în continuare și sperăm că vom putea remedia mici detalii pentru a avea o echipă mai solidă în viitor. Dacă ne uităm la punctele acumulate, nu putem spune că suntem într-o situație dezastruoasă sau că există probleme majore în echipă”, a declarat Gabi Giurgiu, directorul sportiv al Universității Cluj.

Ultimul meci direct dintre cele două echipe în campionat a avut loc pe 13 martie 2023, când CFR Cluj a învins Universitatea Cluj cu scorul de 4-0, marcând cea mai mare diferență înregistrată în Superliga României.

Rezumatul partidei:

Min. 82 GOOOL CFR! Nebunie la Cluj. Jefte înscrie și fosta campioană trece din nou la conducere.

Minutul 78 aduce o explozie de bucurie pentru echipa ‘U’ Cluj! Dan Nistor marchează fără ezitare dintr-un penalty de la 11 metri!

În minutul 70, CFR Cluj răstoarnă soarta meciului! Prin reușita lui Ajeti, fosta campioană revine în frunte, ajutată și de decizia VAR-ului.

Minutul 64 aduce o înscriere semnalată, dar anulată pentru Bîrligea, în urma semnalului tușierului.

Minutul 56 aduce echilibrul pe tabelă pentru CFR Cluj! Avounou reușește să restabilească egalitatea, după ce mingea executată de Otele a lovit ambele bare ale porții.

A doua repriză începe în minutul 46, după o pauză tensionată.

Pauză.

În minutul 45+3, CFR Cluj marchează din nou! Otele reduce diferența în ultimele momente ale reprizei a doua.

Minutul 39 aduce o nouă înscriere pentru ‘U’ Cluj! Alex Chipciu oferă o pasă decisivă către Ianis Stoica, acesta realizându-și „dubla”.

Minutul 10 și o nouă bucurie pentru ‘U’ Cluj! Ianis Stoica deschide scorul rapid în debutul meciului!

Minutul 5 aduce o lovitură liberă pentru gazde în apropierea careului de pedeapsă. Ovidiu Bic execută, dar Sava se opune într-un mod spectaculos, respingând în corner.

Minutul 1 marchează începutul jocului, semnalat de fluierul arbitrului.

Meciul a debutat la ora 21:30.

Echipele de start:

‘U’ Cluj: Iliev – Oancea, Pițian, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Chipciu – Stoica, Popa

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic – Krasniqi, Avounou, Tachtsidis, Muhar, Camora – Bîrligea, Otele coral coral