Echipa de baschet a Universității Cluj, U-BT Cluj-Napoca, a câștigat contra echipei germane Medi Bayreuth cu scorul de 83-82 (25-25, 23-14, 17-19, 18-24), miercuri seara, în BTarena din Cluj-Napoca, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei de baschet masculin FIBA Europe Cup.

Primele zece minute ale partidei au fost echilibrate, după care ''U'' s-a desprins, iar la jumătatea meciului avea un avans de nouă puncte, 48-39. Echipa germană a început apoi o cursă de urmărire şi a fost aproape de a obţine victoria, însă în cele din urmă clujenii au câştigat la limită, cu 83-82.

Darryl Leon Peak Jr şi Patrick Richard au fost cei mai buni oameni ai gazdelor. Darryl Leon Peak Jr a marcat 19 puncte, a reuşit o recuperare şi 2 pase decisive, Donatas Tarolis 15 p, 4 rec, 2 pd, Kerron Johnson 6 p, 5 rec, 3 pd, Karlo Zganec 7 p, 5 rec, 4 pd, Patrick Richard 17 p, 7 rec, 6 pd, Darko Planinic 10 p, 4 rec, 2 pd, Artis Ate 7 p, 2 rec, 1 pd, Nandor Kuti 2 p, 2 rec, 2 pd, Rareş Uţă 1 pd.

La medi Bayreuth au evoluat James Arthur Robinson 12 p, 2 rec, 6 pd, Bastian Doreth 19 p, 2 rec, 4 pd, Andreas Seiferth 3 p, 3 rec, 1 pd, Evan Bruinsma 10 p, 8 rec, 1 pd, Nate Linhart 7 p, 3 rec, 1 pd, Lukas Meisner 7 p, 1 rec, Bryce Alford 12 p, 2 rec, Reid Alfred Travis 12 p, 8 rec.

Manşa secundă va avea loc pe 11 martie, la Bayreuth.