Calificare minunata pentru Irina Begu in optimi la Miami, dupa un thriller de aproape trei ore

28 Martie 2016
459 Vizualizari | 0 Comentarii
Begu
Irina Begu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA Masters Series 1000 de la Miami, dupa o victorie in fata Kristinei Pliskova din Cehia, scor 7-5, 4-6, 6-4.

Partida a durat doua ore si 39 de minute.

Primul set a fost unul al echilibrului, deznodamantul venind la final, la 6-5 pentru Begu si serviciul Pliskovei. Aici, Begu a fortat exact cand trebuia si si-a trecut in cont prima mansa, conducand pe tabela cu 1-0.

Echilibrat a fost si setul secund, dar cu un plus pentru sportiva din Cehia, care a fost mai tot timpul in control. 6-4 s-a terminat, dupa 52 de minute, 2 mai multe ca durata, comparativ cu primul set.

Setul decisiv a fost pe alocuri dramatic, dar pana la urma maturitatea si experienta sportivei noastre si-au spus cuvantul.

A fost 6-4 pentru Begu, care bifeaza o optime de turneu Masters 1000.

Acolo, ea va da piept cu Madison Keys (SUA), care a trecut de Roberta Vinci, Italia, scor 6-4, 6-4.

Romania are asadar 3 fete calificate in optimi la Miami, alaturi de Begu existand si Simona Halep, care va juca in fata lui Heather Watson, Marea Britanie si Monica Niculescu, sportiva care va intalni pe invingatoarea dintre Konta si Vesnina.