Nu au contat! Romania a pierdut Cupa Europeana a Natiunilor

17 Martie 2014
642 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a pierdut sambata, la Tbilisi, Cupa Europeana a Natiunilor si va juca la Cupa Mondiala 2015 într-o grupa foarte grea, cu Franta, Irlanda, Italia si Canada. România nu mai castigase din 2003 în fata Georgiei, la Tbilisi. "Stejarii" au castigat o singura data în ultimele opt întalniri, la Bucuresti, iar la Cupa Mondiala din 2011, Georgia a surclasat România, 25-9. Acelasi scor, în aproape aceeasi maniera, s-a înregistrat si sambata, pe stadionul Mikheil Meshki. 30.000 de georgieni i-au purtat spre victorie pe favoriti, care s-au impus cu 22-9.

Totusi, dupa 20 de minute, "tricolorii" conduceau cu 9-3, Vlaicu, omul cu precizie dezarmanta la loviturile de penalizare, fructificand trei astfel de posibilitati. Pentru "tricolori" aici s-a încheiat însa meciul. Georgienii au început sa preseze si sa caute calea spre buturile românilor. Singurul eseu al meciului a venit în prima repriza, pilierul Zirakashvili culcand balonul la capatul unei faze colective a gazdelor.

Condusi cu 13-9 la pauza, românii nu au contat în atac nici în partea a doua. Georgienii au mai trecut în cateva randuri pe langa marcarea unor eseuri, dar "tricolorii" au rezistat presiunii, în ciuda faptului ca au jucat 20 de minute în inferioritate, dupa ce Burcea si Calafeteanu au primit cartonasul galben. Georgia a mai fructificat alte trei lovituri de pedeapsa si a dus scorul la 22-9. Trei puncte din loviturile ratate de Kvirikashvili au lipsit pentru ca rezultatul din Noua Zeelanda, de la Cupa Mondiala 2011, sa se repete întocmai.

Românii si-au aflat si adversarii de la Cupa Mondiala din Anglia, de anul viitor. Terminand pe locul doi în CEN Cup, România va fi repartizata în grupa D, alaturi de Franta, vicecampioana Mondiala, Irlanda, Italia si Canada. Vicecampionii lumii, francezii vor fi adversarii din meciul de debut al "stejarilor", pe 23 septembrie, pe stadionul "Olimpic" din Londra. Vor urma apoi meciurile cu Irlanda, pe 27 septembrie, pe Wembley, cu Canada, pe 6 octombrie, la Leicester, si cu Italia, pe 11 octombrie, la Exeter.