Furia alba! Real Madrid s-a calificat in finala Ligii Campionilor

30 Aprilie 2014
716 Vizualizari | 0 Comentarii
Rezultat SOC in mansa retur a primei semifinale din Liga Campionilor la fotbal. Real Madrid s-a calificat fara probleme în finala UEFA Champions League dupa ce a învins-o pe Bayern Munchen în deplasare, scor 4-0. În tur scorul a fost 1-0 în favoarea madrilenilor.

Este prima finala în care Real se califica dupa o pauza de 12 ani. Sergio Ramos a deschis scorul dupa o centrare venita din corner în minutul 16. Peste doar 4 minute s-a facut 2-0, acelasi Sergio Ramos a majorat diferenta. Cristiano Ronaldo a punctat si el, fiind a 15-a reusita în UEFA Champions League. Astfel, portughezul a devenit cel mai prolific marcator al acestei competitii. Starul madrilenilor nu s-a lasat si a mai punctat o data, în minutul 89, din lovitura libera, înscriind si al 16-lea gol din acest sezon al Ligii.

In aceasta seara, vom afla care este cea de a doua echipa calificata in finala Ligii Campionilor. De la ora 21.45, Chelsea Londra va primi vizita lui Atletico Madrid, dupa remiza, scor 0-0, din tur. Antrenorul lui Atletico Madrid, Diego Simeone, îsi face degeaba sperante. Chelsea nu da semne ca va renunta la autobuz si contraatac în favoarea unui joc ofensiv în returul de astazi. Chiar daca joaca pe Stamford Bridge si vine dupa un 0-0 în prima mansa.

In plus, Chelsea a primit o veste excelenta în cursul serii de luni: desi initial se credea ca va pierde tot restul sezonului, Petr Cech a aparut la antrenamentele primei echipe. În urma cu o saptamâna, în minutul 15 al partidei de pe Vicente Calderon, portarul s-a accidentat la o centrare în careu a lui Koke, dupa ce a sarit sa respinga balonul. Goalkeeper-ul a fost dezechilibrat în saritura de Raul Garcia si a cazut pe umar. Cu toate ca s-a pregatit luni seara, staff-ul medical este prudent în ceea ce îl priveste pe portarul titular al lui Chelsea, iar acesta s-a antrenat separat fata de colegii sai dintre buturi. Înca nu se stie daca Jose Mourinho va primi OK-ul din partea medicilor pentru a-l folosi în duelul din semifinalele UEFA Champions League cu Atletico. La sedinta de pregatire de luni, lusitanul i-a mai avut la dispozitie si pe John Terry, Samuel Eto'o si Eden Hazard, care s-au pregatit cu un fizioterapeut. Daca în cazul lui Cech sansele ca el sa evolueze în partida decisiva pentru calificarea în finala UCL de la Lisabona sunt mari, prezentele lui Terry, Hazard sau Eto'o sunt serios puse sub semnul întrebarii. Partida Chelsea - Atletico este programata astazi, de la ora 21.45, pe Digi Sport 1, TVR 1 si Dolce Sport.