Potaissa Turda continua seria victoriilor si este cu un picior in semifinalele play-off-ului!

6 Aprilie 2017
449 Vizualizari | 0 Comentarii
Potaissa Turda 1

AHC Potaissa Turda a castigat primul meci al confruntarii cu SCM Politehnica Timisoara, din sferturile de finala ale play-off-ului, scor 31-22 (14-10). Prima parte a jocului a fost una echilibrata, insa in repriza secunda elevii lui Horatiu Gal au trecut la carma jocului, reusind sa isi creeze un avantaj considerabil pentru meciul al doilea, care se va juca la Timisoara, duminica, de la ora 16.00.

„Pare usor ce am facut astazi, insa inaintea meciului am avut emotii mari avand in vedere faptul ca am avut 5 jucatori accidentati din echipa de baza. Am mizat pe un jucator tanar, Laslo Alexandru, care a facut un joc fantastic, a reusit sa conduca echipa, a aratat maturitate, parca juca dintotdeauna cu baietii si si-a indeplinit 100% rolul de conducator de joc. La Turda este un grup unit, oricine intra in acest grup poate sa joace. La Timisoara va fi un meci greu, ei bineinteles isi vor apara sansele, perioada de recuperare este foarte scurta, nu va reveni niciun accidentat si vom mai avea o mare lipsa, si anume publicul acesta minunat. E munca baietilor de un an de zile, ar fi pacat sa nu mergem mai departe", a declarat la finalul partidei Horatiu Gal, antrenorul Potaissei.

Caseta tehnica a meciului: AHC Potaissa Turda - SCM Politehnica Timisoara 31-22 (14-10)

AHC Potaissa Turda: Zacaciurin (7 goluri), Pavel (6 goluri), Cintec (5 goluri), Thalmaier (5 goluri), Laslo (3), Adomnicai (3), Lazar (2)

SCM Politehnica Timisoara: Lasica (5 goluri), Fenici (5 goluri), Furak (3 goluri), Santeiu (2), Marjanovic (2), Milosevic (2), Neamtu (1), Stefan (1), Lazarov (1)

Castigatoarea acestei confruntari se duela cu invingatoarea dintre CSM Bucuresti si HC Vaslui. In primul meci, ilfovenii s-au impus cu 27-24.