Zi buna pentru romani la Paris! Simona Halep a spulberat-o pe Watson

30 Mai 2014
755 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep
Simona Halep a învins-o fara prea multe batai de cap pe britanica Heather Watson si s-a calificat în turul 3 la Roland Garros. Românca a castigat în doua set-uri, 6-2, 6-4. A fost a doua victorie a româncei în fata lui Watso dupa cea de la US Open din 2013. Atunci Halep a castigat în 3 set-uri, 4-6, 6-4, 6-2.

În turul 3 Simona Halep o va întalni pe Maria-Teresa Torro-Flor. Jucatoarea din Spania se afla pe locul 55 în clasamentul WTA. În turul 2, Torro Flor a trecut de Rybarikova în 3 set-uri, 6-2, 2-6, 6-2 dupa o ora si 51 de minute. Si Sorana Cîrstea, cap de serie numarul 26, s-a calificat în turul trei la turneul francez. Cîrstea a învins-o, în turul doi, cu scorul de 6-2, 7-5, dupa o ora si 13 minute, pe Teliana Pereira (Brazilia), pozitia 94 în ierarhia mondiala. În turul trei, Sorana Cîrstea o va întîlni pe Jelena Jankovici (Serbia), cap de serie numarul 6 si locul 7 WTA, care a trecut, cu scorul de 7-5, 6-0, de Kurumi Nara (Japonia), pozitia 44 în clasamentul mondial.

Sorana Cîrstea si Jelena Jankovici s-au întalnit de cinci ori pana acum, sportiva româna conducând cu 3-2. În ultima partida, disputata în 2013, în optimi de finala la Toronto, Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4. Pentru calificarea în turul trei la Roland Garros, Cîrstea va primi un premiu de 72.000 de euro si 130 de puncte WTA. Cea mai buna performanta a Soranei Cîrstea la Roland Garros este calificarea în sferturile de finala, în 2009, când a fost învinsa de asutralianca Samantha Stosur.
In schimb, Monica Niculescu, locul 76 WTA, a fost învinsa în turul doi de la Roland Garros, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-2, de sportiva Paula Ormaechea (Argentina - locul 75 WTA), dupa ce a avut minge de meci în setul doi. Meciul a început, miercuri seara, însa a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 6-2, 2-0 pentru românca. Partida s-a reluat joi, iar Niculescu a servit pentru meci la 5-3 în al doilea set, a avut minge de meci la 5-4 pe serviciul adversarei, însa în cele din urma a pierdut cu scorul de 5-7. Apoi, în setul trei, Niculescu a fost învinsa cu scorul de 6-2. Per total, partida a durat doua ore si 20 de minute. În turul trei, Paula Ormaechea va juca în compania rusoaicei Maria Sarapova, favorita numarul 7, care a trecut de tvetana Pironkova (Bulgaria), scor 7-5, 6-2. Pentru calificarea în turul 2, Niculescu va primi un premiu în valoare de 42.000 de euro.

Vesti bune vin si din circuitul masculin. Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numarul 13, s-a calificat în optimile de finala ale probei de dublu masculin de la Roland Garros, al doilea turneul de Grand Slam al anului. În turul doi, Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au învins cuplul Nicholas Monroe/Simon Stadler (SUA/Germania), scor 6-3, 6-0, dupa 56 de minute de joc. Tecau si Rojer vor întalni în turul trei perechea învingatoare din meciul dintre Daniel Nestor/Nenad Zimonjici (Canada/Serbia - favoriti numarul 3) si Roberto Bautista Agut/Igor Sijsling (Spania/Olanda). Calificarea în optimi este recompensata cu 31.000 de euro.