CFR Cluj s-a calificat în grupele Conference League, după o victorie la limită cu Maribor, scor 1-0, în returul play-off-ului. Cvek a marcat dintr-o foarfecă superbă.

CFR Cluj – NK Maribor 1-0. Super golul lui Cvek, din minutul 90, îi duce pe ardeleni în grupe

Meciul a început cu o ocazie a slovenilor, dar portarul Scuffet a parat șutul lui Brnic. Au urmat 4 ocazii ale ardelenilor în prima repriză.

Mai întâi, portarul slovenilor a respins din vinclu lovitura de cap a lui Yeboah, iar Jefte nu l-a putut învinge pe același Bergsen, din câțiva metri.

Apoi Yuri nu a nimerit poarta, în urma unui corner, iar repriza s-a încheiat cu șansa aceluiași Jefte, tot din apropierea porții.

CFR Cluj – NK Maribor 1-0 (în tur, 0-0)

În partea secundă, Maribor a avut prima ocazie, dar Scuffet a fost atent la șutul lui Kronaveter.

Totul s-a decis pe final. După o bară a lui Yeboah, din minutul 87, a urmat golul superb marcat de Cvek în minutul 90. Mijlocașul croat a reluat din foarfecă, iar mingea a pătruns în vinclu, cu boltă.

Astfel, CFR Cluj – Maribor s-a încheiat 1-0, după ce în tur a fost 0-0, iar clujenii s-au calificat în grupe.