Nani, Nani, Manchester! Real Madrid a ajuns in sferturile Ligii Campionilor

6 Martie 2013
524 Vizualizari | 0 Comentarii
Cel mai tare duel din "optimile" UEFA Champions League, Manchester United - Real Madrid, si-a aflat castigatoarea. În tur "diavolii" au scos o remiza cu goluri, 1-1, scor care a fost întors de madrileni la meciul din Anglia, unde au castigat cu 2-1.

Scorul a fost deschis imediat dupa pauza dupa ce Sergio Ramos a trimis în propria poarta. De aici insa a intervenit in scena arbitrul tur Cakir. Mai intai, l-a eliminat destul de usor pe Nani pentru un fault la Higuain, apoi nu a acordat un penalty evident, cu tot cu eliminare, la un hent al lui Rafael. Realul a revenit în joc dupa o ghiulea a lui Modrici. La revenirea pe "Old Trafford", Cristiano Ronaldo a înscris, însa a refuzat sa se bucure. Pana la final, turcul Cuneyt Cakir a refuzat un penalty si pentru United, dar mai departe, in sferturi, a mers Realul lui Mourinho. Alaturi de Real Madrid si Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finala, dupa ce a umilit Sahtiorul in retur, scor 3-0.

Nemtii au controlat partida înca din start, chiar daca nu au avut ocazii mari în primele 30 de minute. Totusi, imediat, Santana a deschis scorul dupa un corner executat de Gotze în minutul 31. Dupa doar 6 minute, acelasi Gotze a devenit marcator la pasa foarte buna a lui Lewandowski. Lucescu a schimbat la pauza si l-a introdus pe Douglas Costa în locul lui Taison. Nou-intratul a avut doua ocazii importante în primele 5 minute ale reprizei, dar toate planurile lui Sahtior s-au terminat chiar la sfarsitul primului sfert de ora al reprizei secunde. Pyatov a gafat grav la un sut simplu, nu a retinut, mingea a ajuns la Blaszczykowski, care nu a iertat. Pana la final nu s-a mai marcat, chiar daca au fost ocazii de ambele parti. In aceasta seara, se vor disputa alte doua meciuri, din mansa retur a optimilor Ligii Campionilor. De la ora 21.45, Juventus Torino joaca acasa cu Celtig Glasgow (Digi Sport 2), dupa ce a invins cu 3-0 in Scotia, in timp ce PSG primeste vizita Valenciei (Digi Sport 1), dupa 2-1 in tur. Celelalte patru meciuri din optimile Ligii se vor disputa pe 12 si 13 martie.