Sprint spre Europa! Dinamo nu mai poate scapa calificarea in cupele europene

28 Aprilie 2014
598 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo a facut un pas urias spre o calificare in cupele europene, dupa ce a invins la Chiajna cu scorul de 1-0 • Astra Giurgiu ramane principala favorita la pozitia secunda, dupa ce a invins ieri cu 1-0 pe CFR Cluj • Astazi se vor disputa ultimele trei meciuri ale etapei

Etapa 29 din Liga I de fotbal a lamurit cateva din dilemele de la varful clasamentului. In primul rand, Dinamo a facut un pas urias spre o calificare in cupele europene. Echipa lui Flavius Stoican s-a impus ieri la Chiajna, scor 3-1, consolidandu-si pozitia a patra, ultima care asigura calificarea în cupele europene. "Cainii" au ajuns la 4 victorii consecutive si spera chiar la locul trei, daca Petrolul se va împiedica astazi de FC Botosani. Elevii lui Flavius Stoican au avut o misiune usoara la Chiajna, unde au beneficiat de doua lovituri de pedeapsa. Prima a venit în minutul 20, dupa în hent al lui Melinte, transformata de Laurentiu Rus. A doua în minutul 31, dupa ce Leca l-a faultat pe Adi Popa II. S-a schimbat executantul, însa si Cosmin Matei a reusit sa marcheze. Trei minute mai tarziu înscria si Tucudean, iar partida era deja încheiata. Chiajna a punctat si ea tot din penalty în minutul 51 prin Wellington. Dinamo se apropie la trei puncte de Petrolul, în timp ce ilfovenii raman la trei de retrogradare.

Tot ieri, Astra s-a impus cu 1-0 în meciul cu CFR Cluj si ramane pe locul 2. Singurul gol al partidei a fost marcat de Marian Cristescu, în minutul 15. Gazdele au început bine si au reusit sa deschida scorul rapid. Yoda a avut o actiune buna în banda dreapta, a centrat si Marian Cristescu a înscris. Dar Paul Papp i-a facut o misiune dificila Astrei. În minutul 22, l-a faultat dur pe Chanturia si a vazut rosu direct. Miriuta a mutat ofensiv la pauza, dar degeaba. Dupa minute bune fara realizari, Cadu a cedat nervos si dupa un fault din spate, a fost trimis si el la cabine. Yoda a ratat incredibil, servit de Yazalde, dar giurgiuvenii au reusit sa conserve avantajul.
Tot ieri, Petre Grigoras a revenit pe banca celor de la Pandurii, însa n-a avut timp sa schimbe prea multe, iar gorjenii au pierdut întalnirea de pe teren propriu cu ACS Poli Timisoara, scor 0-1, dupa un gol marcat de Claudiu Belu.
Lupta devine tot mai acerba si la retrogradare. Max Nicu a marcat unicul gol al partidei Universitea Cluj - FC Vaslui aducand 3 puncte extrem de importante pentru formatia sa. În urma acestui succes, Universitatea Cluj urca pe locul 10, cu 36 de puncte, cu 5 peste Otelul, care e pe 15. Echipa galateana a pierdut incredibil meciul jucat sambata, acasa, cu Sageata. Navodarenii au castigat un meci în care gazdele au jucat fabulos pana în fata portii, dar au ratat o sumedenie de ocazii enorme. Pentru Otelul gluma s-a îngrosat si problema ramanerii în Liga I este mai actuala ca niciodata în ultimii ani.

Astazi se vor disputa ultimele trei meciuri din aceasta runda, dupa urmatorul program: