U BT, cu un pas mai aproape de titlul de campioana, dupa victoria de ieri constra Stelei. GALERIE FOTO

20 Mai 2017
1704 Vizualizari | 1 Comentarii
U BT Steaua CSM 5

Echipa de baschet masculin a Universitatii Cluj a invins-o pe CSM Steaua, scor 87-85, in cadrul primului meci al finalei Ligii Nationale de baschet masculin, partida ce s-a disputat vineri, 19 mai, la Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca.

''U'' BT a condus prima jumatate a meciului, dupa doua sferturi conducand cu scorul de 47-38. Steaua a inceput o cursa de urmarire si a redus ecartul de pe tabela pas cu pas, egaland (63-63), cu 1 minut si 8 secunde inaintea finalului sfertului trei. Clujenii conduceau cu 68-63 cu zece minute ramas de jucat, dar dupa ce au fost condusi cu 68-69 s-au desprins din nou, 78-71. Cu 12 secunde ramase de joc, ''U'' avea 85-84, Barro a reusit sa transforme doua ''libere'', Curry a replicat si el cu una (ratata a doua), iar Malesevic a ratat ultima aruncare a meciului (2 p) pentru Steaua.

Ousmane Barro a fost MVP-ul meciului, cu 27 puncte, 13 recuperari, 1 pasa decisiva. O evolutie excelenta la ''U'' a avut si Kyndall Dykes 22 p, 2 pd. La ardeleni au mai evoluat Vlad Moldoveanu 14 p, 5 rec, 3 pd, Filip Adamovic 11 p, 1 rec, 3 pd, Vaidas Kariniauskas 5 p, 2 rec, 7 pd, Maksim Pustozvonov 3 p, 1 rec, Teodor Jucan, Roland Torok 2 p, 2 rec, Nandor Kuti 3 p, 1 rec, George Toth 1 rec, arata Agerpres.

Finala se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri, urmatorul fiind programat tot la Cluj-Napoca, in data de 21 mai.