Alexandra Dulgheru se califica in sferturi la Roma dupa o victorie cum rar se vede cu Makarova

14 Mai 2015
351 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Dulgheru 1
Alexandra Dulgheru s-a calificat in sferturile de finala de la Roma dupa ce a invins-o pe ocupanta locului 8 in clasamentul WTA, Ekaterina Makarova, scor 6-4, 6-3. Alexandra a avut o revenire superba in ambele seturi, reusind sa castige de fiecare data cate cinci game-uri consecutive, cum rar se mai vede in tenis.

Desi a avut un start mai greoi de meci, in care Makarova a inceput mai bine si a condus cu 4-1, Alexandra Dulgheru a revenit fabulos si si-a zdrobit practic adversara.

In primul set, de la 1-4, Alexandra a castigat cinci game-uri consecutive si a luat setul dupa 46 de minute.

Makarova a inceput mai bine si setul secund, a condus cu 2-0, dar din nou nu a avut nicio sansa in fata sportivei noastre.

PUBLICITATE

Alexandra a avut o noua revenire incredibila si a castigat urmatoarele cinci game-uri pentru a se califica apoi in sferturile de finala.

In aceasta faza a competitiei, Alexandra o va intalni pe castigatoarea duelului dintre Simona Halep si Venus Williams.

Pentru calificarea in sferturile de finala, Alexandra si-a asigurat un cec in valoare de 46.000 de euro si 190 de puncte WTA.