Bayern cu posesia, Real cu golul

24 Aprilie 2014
574 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid a invins pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', in prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor la fotbal. Unicul gol al partidei a fost reusit de francezul Karim Benzema (19), din centrarea lui Fabio Coentrao, la capatul unui contraatac.

Bayern, detinatoarea trofeului, a dominat meciul, a avut o posesie de 64 la suta, mai multe suturi, atacuri, cornere, dar Real Madrid a fost mai pragmatica, s-a aparat bine si a reusit sa isi creeze cele mai mari ocazii de gol.

Dupa golul lui Benzema, Real a fost din nou aproape de gol (20), dar mingea trimisa de Cristiano Ronaldo a ajuns in bratele portarului Manuel Neuer. Atacantul portughez, revenit dupa o perioada de absenta, a trecut pe lânga gol in min. 26, dar sutul sau a trecut peste poarta. Nici Di Maria nu a nimerit tinta in finalul primei reprize (41).
In partea a doua, echipa lui Guardiola a avut doua ocazii notabile in ultimele zece minute, prin Thomas Mueller (81), al carui sut periculos din afara careului a fost deviat in extremis de un fundas, dupa care Casillas a salvat golul (84) la sutul din careu al lui Mario Goetze.

In cealalta semifinala, Atletico Madrid si Chelsea Londra au terminat la egalitate, scor 0-0, in prima mansa. Returul va avea loc la Londra.