Calificare cu emotii! Franta s-a chinuit teribil cu Nigeria

1 Iulie 2014
463 Vizualizari | 0 Comentarii
• Franta s-a impus in fata Nigeriei, scor 2-0, intr-un meci contand pentru optimile Cupei Mondiale • Golurile francezilor au fost marcate de Paul Pogba, nigerianul Yobo inscriind in propria poarta.

Franta-Nigeria a fost un meci echilibrat, decis de o interventie "africana", specifica portarilor din acea zona, in care Mark Geiger trebuia sa il trimita la vestiare pe Blaise Matuidi undeva in startul partii secunde. Yobo a stabilit scorul final in prelungiri, cu o deviere in propria poarta. Inceputul de meci a fost unul prudent, primul sfert de ora fiind marcat de doua executii de la distanta venite din partea lui Giroud (14) si Emenike (15). Daca francezul a preluat in marginea careului, a pivotat si a tras alaturi de stalpul din dreapta lui Enyeama, Emenike nu a reusit sa cadreze din lovitura libera. In minutul 19, Emenike a inscris cu un sut din apropiere din pasa lui Musa, insa golul a fost anulat in mod corect pentru o pozitie de ofsaid in care se afla nigerianul. Enyeama a evitat deschiderea scorului, trei minute mai tarziu, cand Pogba, de la 11 metri, l-a facut mare pe portarul africanilor cu o reluare din prima parata in-extremis. Debuchy a incheiat prima parte cu o noua ocazie la poarta lui Enyeama, care a urmarit cum mingea sutata de francez, nemarcat de nimeni, de la 12-13 metri, a trecut pe langa bara. La zece minute de la reluarea jocului, Matuidi a scapat ieftin, cu cartonas galben, dupa un fault dur la mijlocul terenului, tratat mult prea bland de americanul Mark Geiger. In minutul 65, Peter Odemwingie a cadrat de la 20 de metri, insa pe directia lui Lloris, care a respins in lateral sutul in forta al mijlocasului nigerian.

Cu douazeci de minute inainte de final, Benzema, scapat in situatie de unu la unu cu Enyeama, a fost blocat initial de portarul africanilor, care a atenuat executia din apropiere a "madrilenului", fiind completat de Moses cu o respingere de pe linia portii.

"Cocosii" s-au trezit de-a binelea, in minutul 77, cand sutul lui Cabaye, de la 20 de metri, a izbit transversala portii aparate de Enyeama. Benzema l-a urmat cu o lovitura de cap pe directia lui Enyeama, care a scos in corner de sub bara. Portarul Nigeriei a gafat la reluare, iar Pogba a profitat de o minge facuta cadou pe 6 metri, deschizand scorul in minutul 80. Scorul final a fost stabilit de Yobo, in prelungiri, cu o deviere neinspirata in propria poarta, la un corner al francezilor. Griezmann a aparut in careul mic si a deranjat suficient incat sa il impinga pe african sa greseasca in fata lui Enyeama. In sferturile de finala, Franta va juca impotriva invingatoarei dintre Germania si Algeria, disputat aseara tarziu.