Campioana Romaniei, Olimpia Cluj, s-a calificat in saisprezecimile Ligii Campionilor

21 August 2015
823 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia Cluj
Campioana Romaniei sparge ghinionul si se califica in saisprezecimile UEFA Women's Champions League. Olimpia a castigat fara drept de apel toate meciuri din grupa 5 organizata in Slovenia, grupa din care au facut parte campioanele Muntenegrului (WFC Ekonomist), Estoniei (Parnu JFK) si gazda ZNK Pomurje.

Bucuria „olimpicelor" nu poate fi descrisa in cuvinte, dupa o noua calificare intre cele mai bune 32 de echipe ale Europei!

Dupa un meci jucat cu inteligenta si avand un plus de creativitate, vointa si daruire, Olimpia a reprezentat asa cum se cuvine orasul Cluj-Napoca si Romania in Europa, reusind sa invinga echipa gazda a turneului WFC Pomurje cu scorul de 2-0.

Dupa ce in primul meci din grupa Lidia Havristiuc debutat in tricoul Olimpiei, in ultimul meci aceasta a marcat pentru prima data atat in Liga Campionilor cat si pentru echipa clujeana, in minutul 13.

Clujencele au pierdut o jucatoare importanta, pe Alexandra Lunca, care s-a accidentat grav in primele minute ale jocului dupa o ciocnire cu portarul echipei adverse, aceasta fiind inlocuita in minutul 23 cu Beatrice Tarasila.

Totusi, olimpicele au cotinuat jocul bun, reusind sa mai inscrie un gol prin Andreea Voicu in minutul 52.

Olimpia: Ganea - Corduneanu, Olar, Havristiuc ( Meluta 69′), Giurgiu (Carp 87′) - Batea, Ciolacu, Bortan, Vatafu, Voicu - Lunca (Tarasila 23′).