Ce final nebun de etapa! Ziua marilor surprize in Liga I

18 Martie 2014
582 Vizualizari | 0 Comentarii
•  Ultimele trei meciuri din etapa 23 s-au terminat cu rezultate surpriza, toate partidele consemnand victorii cu 1-0 ale oaspetilor • Botosaniul, Ceahlaul si Chiajna sunt marile invingatoare ale zilei de ieri din Liga I

Final nebun de etapa in Liga I de fotbal. Ultimele trei meciuri din etapa 23 s-au terminat cu rezultate surpriza, toate partidele consemnand victorii cu 1-0 ale oaspetilor. Prima bomba a zilei a detonat-o FC Botosani.

Echipa pregatita de Leo Grozavu (fostul manager al CSMS Iasi) a învins-o din nou pe FC Vaslui, impunandu-se, la fel ca în tur, cu scorul de 1-0. "Galben-verzii" pierd contactul cu zona cupelor europene, ajungand dupa esecul de azi la trei puncte de Dinamo, ocupanta locului 4. Echipa lui Liviu Ciobotariu sufera în continuare în atac, marcand în ultimele 7 meciuri numai 4 goluri. Chiar daca în ultimele 10 minute au evoluat cu un om mai putin, Marius Croitoru fiind eliminat pentru o intrare cu talpa la Viveiros, botosanenii au dat lovitura în minutul 85. Danci a trimis direct în vinclu din lovitura libera de la 20 de metri, propulsandu-i pe oaspeti la 6 puncte distanta de zona retrogradarii.

Seria surprizelor a continuat cu meciul de la Galati, acolo unde Otelul a fost învinsa acasa de Ceahlaul, unicul gol al meciului fiind înscris în minutul 44 de Cînu. Nemtenii au venit la Galati în cautarea primului succes dupa 4 luni si l-au obtinut cu ajutorul unui corner executat excelent de Gheorghiu, în urma caruia Cînu a trimis cu capul în poarta, chiar înainte de pauza! Ultima victorie a oaspetilor data din noiembrie 2013, 1-0 cu ACS Poli. În primele 3 partide din 2014, echipa lui Costel Ilie a remizat de fiecare data. Înainte de reusita lui Cînu, galatenii au avut sansa de a deschide scorul, dupa penalty-ul lui Astafei, dar fotbalistul lui Lienen a trimis slab si Calancea a retinut balonul. "Sunt fericit ca am reusit sa luam cele trei puncte, erau foarte importante. Stiam din tur jocul lor de pase, am avut probleme si atunci, ne-am pregatit pentru asa ceva, am avut si putina sansa. Nu ne îmbatam cu apa rece. Avem 33 de puncte si abia peste doua-trei etape ne putem linisti si uita în sus în clasament", a spus Gabriel Cînu dupa meci.

In fine, ultimul meci al etapei a consemnat o noua surpriza. Concordia Chiajna a obtinut prima victorie în 2014, 1-0 cu Pandurii, gratie unui gol spectaculos marcat pe ruta Rîmniceanu - Wellington. Gorjenii sperau sa obtina primul succes din 2014, însa au ajuns la patru meciuri fara victorie. În plus, echipa lui Cristi Pustai s-a departat la patru puncte de zona cupelor europene. Chiar daca au controlat partida si au avut si doua bare prin Shamsin (27) si Giusti (84), gorjenii s-au vazut învinsi la finalul partidei. Imediat dupa ce Giusti a zguduit transversala portii lui Rîmniceanu, portarul a recuperat mingea si a degajat-o spre careul advers. Wellington a reusit sa preia si l-a executat pe Gliwa, oferindu-i un debut perfect lui Marius Sumudica.