CFR isi ia la revedere de la Europa

22 Februarie 2013
652 Vizualizari | 0 Comentarii
Inter s-a calificat in optimile Europa League in stil de mare campioana, transand returul cu CFR inca din prima repriza, dupa doua goluri marcate de Fredy Guarin. Marco Benassi a stabilit scorul final (3-0) in ultimele minute ale jocului.

Paulo Sergio
a mentinut aceeasi echipa ca si in tur si a luat goluri la fel ca la Milano, pe contraatac. Fredy Guarin, cu o "dubla" si Marco Benassi au transat partida de aseara, 3-0 pentru Inter. Echipa clujeana isi incheie, astfel, cel mai bun sezon european din istorie si ramane cu amintirea succesului istoric din grupele Ligii Campionilor, de pe terenul lui Manchester United, dar si cele 10 puncte obtinute in grupele C1, record pentru Romania.

Dupa 0-2 la Milano, CFR mai pastra sanse mici de calificare. Paulo Sergio a mentinut acelasi sistem de joc cu trei fundasi centrali, preferand sa inceapa partida in exact aceeasi formula. A optat pentru continuiate, iar scenariul de la Milano s-a repetat. "Feroviarii" au inceput curajos, dar s-au "taiat" pe parcurs, primind o lovitura grea inca din minutul 8, cand Paulo Sergio a fost nevoit sa faca prima modificare dupa ce Gabi Muresan a facut semne ca nu mai poate continua. Desi duminica va evolua cu AC Milan, "nerazzuri" nu s-au menajat si au asteptat momentul potrivit pentru a lovi decisiv. Cassano a tras un prim semnal de alarma, a scapat singur cu Felgueiras , dar a sutat peste poarta (10). Alvarez, titular de ocazie la Inter, l-a ridiculizat in dreapta pe Rada si i-a lasat singuri cu Felguieras pe Palacio si Guarin, iar ultimul a inscris ca la antrenament (22). 0-1 si sperantele intr-o surpriza s-au risipit! Maah si Sepsi au fost aproape sa aduca egalarea, dar n-au nimerit poarta.

Italienii au ramas conectati la joc, desi au preferat sa "inghete" jocul, si au punctat atunci cand a fost nevoie si cum nu se putea mai rau pentru "ceferisti", chiar inainte de pauza. Felgueiras a scapat o minge usoara in fata, iar Guarin a facut dubla, semnand si calificarea Interului in optimile Europa League.

Stramaccioni si-a scos numele grele in actul secund, CFR-ul a fortat mai mult, fie si pentru un gol de consolare si Hora isi putea trece in cont cel mai important gol al carierei, insa Handanovic a respins miraculos de la mica distanta (69). Slovenul s-a opus si sutului expediat de Camora, iar Interul s-a calificat fara probleme in optimile Europa League. "Feroviarii" au ramas in 10 jucatori (80), dupa ce Mario Camora a vazut cartonasul rosu in urma unui fault in pozitie de ultim aparator la Benassi. Cand parea sa se indrepte spre un final linistit, tanarul Marco Benassi a dus scorul la unul de neprezentare, marcand simplu, pe langa Felgueiras, dupa ce a ramas singur cu portarul clujenilor. "Feroviarii" au mai punctat putin la impresia artistica, Hora nimerind bara cu un sut superb din marginea careului. CFR a incheiat, astfel, cel mai bun parcurs din istorie in Europa, care a culminat pe "Old Trafford", cu victoria impotriva lui Manchester United, obtinuta in grupele UEFA Champions League.

Hent la Zanetti si off-side la Palacio

CFR Cluj a solicitat un penalty in ultimele secvente din prima repriza, la un duel Kapetanos - Zanetti. Capitanul italienilor, asa cum au aratat si reluarile, a atins mingea cu mana in propria suprafata, insa centralul Pawel Gil, din Polonia, a lasat jocul sa mearga. Interul conducea in acel moment cu 2-0. Brigada din Polonia a gresit si la primul gol al partidei, cand n-a semnalizat un off-side evident la Palacio.

Fara Chivu

Desi era anuntat titular in presa din Italia, Cristian Chivu a urmarit de pe banca victoria echipei sale si ramane fara nici o partida oficiala jucata impotriva unei formatii din Romania. "Nu mi-am dorit niciodata sa intalnesc echipe romanesti. Nu am jucat cu Vaslui si acum simt ca e un moment special", spunea fostul international roman inainte meciului cu CFR. 7

CFR Cluj - Inter 0-3 (0-3)

Au marcat: Guarin (14, 45), Benassi (87)

Stadion: Dr. Constantin Radulescu,

Spectatori: 13.000

CFR CLUJ: Felgueiras - Cadu, Piccolo, Rada (Kapetanos, 36) - Godemeche - Pinto, Muresan (Hora, 9), Sepsi, Camora - Maah, Rui Pedro (Valente, 71)
Antrenor: Paulo Sergio

Inter Milano: Handanovic - Zanetti, Ranocchia, Juan, Pereira - Cambiasso, Guarin (Mbaye, 67), Alvarez (Pasa, 54) - Kovacic - Palacio (Benassi, 46), Cassano
Antrenor: Andrea Stramaccioni

Cartonase galbene: Kapetanos (38), Cadu (85) / Kovacic (15)

Cartonase rosii
: Camora (80)

Au arbitrat: Pawel Gill - Piotr Sadczuk, Maciej Wierzbowski; arbitri aditionali - Robert Malek, Hubert Siejewicz (toti din Polonia)