Cluj Crusaders a triumfat in derby-ul cu Timisoara 89ers

7 Aprilie 2015
1209 Vizualizari | 0 Comentarii
In prezenta a peste 80 de sustinatori, care au ȋnfruntat vremea mohorata din weekend, Cluj Crusaders a primit vizita echipei rivale din cadrul Conferintei de Nord-Vest a CNFA, ȋntr-unul dintre cele mai importante meciuri din acest sezon competitional.

Rivalitatea dintre Cluj Crusaders si Timisoara 89ers are o istorie lunga, iar confruntarile sportive dintre cele doua, sunt adesea frumoase si spectaculoase.

Reprezentativa clujeana a intrat pe teren cu ȋncredere si curaj, stimulati si de emblema editie aniversara, de pe casti,  prin care clubul sportiv sarbatoreste 5 ani de existenta.

Crusaders au marcat primul touchdown al derby-ului prin Florin Oltean. Punctul suplimentar dupa touchdown fiind transformat de László Tamás. Apoi, Dan Crasnic a primit o pasa ȋn end zone-ul (zona de ȋnscriere a terenului) timisorean, iar László Tamás a mai ȋnscris un extra point de 1 punct.

In cel de-al doilea sfert, ritmul partidei a scazut, iar singurele puncte ale intervalului de joc au fost aduse clujenilor de timisoreni, dupa o greseala de punt. Mingea a fost blocata de unul dintre jucatorii echipei care degajau balonul oval, iar aceasta a deviat ȋn propriul end zone. Astfel, safety-ul a mai crescut diferenta cu 2 puncte pe tabela de marcaj, iar scorul la pauza afisa 16-0 ȋn favoarea gazdelor.

Sfertul trei a fost dominat de Crusaders, iar Florin Oltean si Jeremy David au marcat cate un touchdown de 6 puncte fiecare, ȋnsa kick-erul a reusi transformarea doar a unui extra point. Cei prezenti au asistat la un moment dramatic, la ȋncheierea celui de-al treile sfert, cand jucatorul banatean, Bogdan Cocosila, a sufeit o contuzie serioasa ȋn urma unui placaj. Din lotul timisorean va lipsi si Daniel Margauan care a suferit o fractura de metatarsian ȋn timpul partidei.

Ultimele 12 minute ale partidei au fost dominate de 89ers care au reusit sa ȋnscrie de 2 ori prin Valentin Cocrean, iar extra point-ul a fost transformat o singura data, din doua ȋncercari de Alexandru Rat.
Crusaders au reusit sa se impuna ȋn fata timisorenilor cu scorul final 29-13 si sa-si apere pozitia de fruntasa din cadrul Conferintei de N-V.

Tot ȋn acest week-end, cele doua echipe bucurestene Warriors si Rebels nu au reusit sa decida favorita dinte ele, iar meciul s-a ȋncheiat cu scor egal – 12-12.

In 19 aprilie, clujenii vor fi oaspeti ȋn confruntarea cu Mures Monsters.