Cristian Ianu, golgheterul la zi al ligii secunde elvetiene

13 August 2014
589 Vizualizari | 0 Comentarii
cristian ianu
Cristian Florin Ianu (30 ani) este golgheterul la zi al ligii secunde elvetiene de fotbal. Atacantul român a marcat patru goluri în primele patru runde pentru Lausanne-Sport.

Ianu a marcat un gol pentru Lausanne în meciul cu Schaffhausen, încheiat la egalitate, 2-2, în deplasare, în Challenge League. Oaspetii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Jordi Delclos (4) si Ianu (29), dar Admir Seferagic a reusit o "dubla" (73, 86) si a adus un punct gazdelor, Lausanne jucând ultimele minute în inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Guillaume Katz (87). Ianu a fost titular la oaspeti, fiind schimbat dupa 61 de minute cu Andelko Savic.

Ianu, produs al fotbalului aradean, a jucat în cariera sa la mai multe formatii din tara Cantoanelor: AC Bellinzona, FC Aarau, FC Lucerna, FC Sion, FC Wohlen, iar în aceasta vara a semnat pentru Lausanne-Sport.
Cristian Ianu are patru goluri marcate, la fel ca si portughezul Paiva (FC Winterthur), cei doi fiind urmati de un grup de jucatori cu câte trei reusite, Patrick Bengondo (FC Winterthur), Rafael Silva (FC Lugano), Simone Rapp (FC Wohlen), Igor Tadic (FC Schaffhausen).

În clasament, pe primul loc se afla FC Wohlen, cu 12 puncte, urmata de FC Winterthur, 9 p, FC Lausanne-Sport, 6 p, Servette Geneva, 6 p, FC Schaffhausen, 5 p, etc.