DEZASTRSU! Tecau si Rojer au parasit turneul de la Miami în primul tur

24 Martie 2014
660 Vizualizari | 0 Comentarii
Horia Tecau
Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer a fost învinsa în primul tur al probei de dublu de la Miami, de duo-ul francez Julien Benneteau/Edouard Roger-Vasselin, în trei seturi, cu 3-6, 6-3, 13-11. Din pacate, echipa româno-olandeza paraseste asadar înca din prima runda competitia dotata cu premii totale de 4 720 380 dolari, în pofida faptului ca amândoi cunosc foarte bine complexul de la Miami.

Rojer era detinatorul titlului de anul trecut, iar Horia s-a antrenat si el o buna perioada în Florida. La scorul de 9-8 în supertiebreak, Tecau si Rojer au avut o minge de meci, însa un serviciu bun al lui Benneteau a salvat acea oportunitate. Francezii au reusit sa se impuna dupa o ora si 25 de minute si egaleaza astfel scorul duelurilor directe la 1, dupa ce Horia si Jean Julien îi învinsesera în acest an la Rotterdam.

În fapt, acela a fost ultimul meci câstigat de cuplul româno-olandez în circuitul ATP: a urmat finala pierduta din Olanda, dar si eliminarile din prima runda la Acapulco, Indian Wells si acum Miami. Pentru participarea din acest an de la Sony Open, Horia Tecau si Jean-Julien Rojer vor primi 9.070 dolari si 45 puncte ATP în clasamentul de dublu.