DISTRUGATOAREA! Simona Halep nu a avut mila de adversara ei la Madrid

6 Mai 2014
772 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
România a ramas doar cu doua reprezentante în proba de simplu de la Open-ul Madridului. În primul tur al competitiei, Sorana Cirstea si Monica Niculescu au fost eliminate, ambele având însa adversare redutabile. In schimb, Simona Halep si Irina Begu au avut un debut perfect. Simona Halep a debutat la turneul de la Madrid împotriva Juliei Goerges si a castigat fara nicio problema, în aproximativ 60 de minute, scor 6-2, 6-0.

Simona Halep si Julia Goerges au început echilibrat duelul din aceasta dupa-amiaza si ambele au reusit cate un break pentru 2-2. Dar de acolo Goerges nu a mai avut nicio sansa! Simona Halep a castigat 10 gameuri consecutive si s-a impus categoric, scor 6-2, 6-0. În turul secund, Halep o va întalni pe jucatoarea spaniola Arruabarrena.

Mai mult, si Irina Begu s-a calificat în turul secund la Madrid, iar cele doua se pot întalni în turul 3. Begu are însa o misiune dificila împotriva nemtoaicei Sabine Lisicki.
Monica Niculescu (locul 79 WTA) a început exceptional partida cu Sloane Stephens (locul 17 WTA), una dintre cele mai promitatoare jucatoare din SUA. În cele din urma însa favorita 16 si-a reglat jocul si serviciul, iar slice-urile Monicai nu au mai fost atât de eficiente. Stephens s-a calificat mai departe, scor 2-6, 6-3, 6-2, românca nereusind sa mai revina în joc de la mijlocul setului doi.

Sorana Cîrstea (locul 27 WTA) a avut parte de un meci mult mai dramatic în fata favoritei 5 si totodata a campioanei din 2011, cehoaica Petra Kvitova. Clasata în top 10 WTA, Kvitova a pornit ca din tun partida si a câstigat primul set la 1. Cîrstea a condus apoi cu 2-0 si a avut serviciul de partea sa în setul doi, dar Kvitova a revenit iar: 3-3. În cele din urma, se parea ca favorita va încheia rapid socotelile, la 5-4 si avantaj la servici. Sorana, care a etalat o gama vasta de lovituri pe zgura madrilena, a izbutit însa break-ul si a profitat de ascendentul moral, reusind sa ajunga în setul decisiv, dupa 7-5 în mansa a doua.

Echilibrul a dominat partida pâna în tiebreak, unde Cîrstea a cedat nervos prima. Desi românca a avut 4-3 si doua servicii, Kvitova a câstigat urmatoarele puncte si a servit un as pentru 6-4. Tousi, punctul de 5-4 a fost unul controversat, cu un voleu al Soranei care a cazut în apropierea tusei, dar la care s-a dictat out, spre nemultumirea sportivei noastre. Tiebreakul s-a încheiat cu 7-4, iar scorul final a fost 6-1, 5-7, 7-6(4) pentru Petra Kvitova.

In circuitul masculin, Marius Copil a debutat si el azi împotriva lui Marcel Granollers, reusind sa-l învinga pe jucatorul spaniol în doua seturi, scor 6-3, 6-4.