EXECUTIE! Petrolul e aproape calificata in finala Cupei

19 Aprilie 2013
564 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Ploiesti s-a impus cu 3-0 în deplasare la Galati, în meciul tur al semifinalei Cupei României cu Otelul. Scorul final, unul mai drastic decât realitatea din teren, a fost stabilit de reusitele lui Geraldo Alves, Jeremy Bokila si autogolul lui Samoel Cojoc.

Ploiestenii au început meciul în forta, instalându-se în preajma careului advers chiar dupa fluierul de start, iar în minutul 4 au si deschis scorul. Sauvadet a executat un corner de pe dreapta, Geraldo Alves a aparut la prima bara si a deviat mingea în plasa la coltul lung. Au urmat câteva minute de foc la poarta Petrolului, în tentativa Otelului de a reveni cât mai repede pe tabela. Dar Bornescu s-a dovedit a fi în forma excelenta si si-a salvat echipa în câteva rânduri, la suturile lui Stromajer, Astafei sau Vancea. Si la cealalta poarta a fost activitate intensa, ploiestenii încercând sa capete un avantaj mai confortabil pe tabela, însa pâna la pauza nu s-a mai marcat.

Dupa pauza, Petrolul a reusit sa impuna tot mai pregnant ritmul de joc, lucru care s-a vazut si pe tabela. Ploiestenii s-au distantat la 2-0 în minutul 61, dupa un sut puternic al lui Vlad Morar, deviat în propria poarta de Cojoc. Autogolul gazdelor a afectat si moralul elevilor lui Petre Grigoras, care n-au reusit sa-si mai revina si 10 minute mai târziu, Jeremy Bokila a dus scorul la 3-0 în urma unui contraatac în care a scapat singur cu Grahovac în pozitie centrala. Cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, orice speranta a galatenilor de a mai scoate ceva din acest meci s-a naruit. Alexandru Benga a primit al doilea cartonas galben, pentru faulturi repetate, si a fost eliminat. Otelul a avut câteva sanse pe final de a mai reduce din proportiile dezastrului, dar Alcenat a avut doua interventii salvatoare în prelungiri la suturile brazilianului Didi. In mansa tur a celeilalte semifinale, CFR Cluj si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 0-0. Meciurile retur se vor disputa pe 22 mai, iar marea finala este programata pe 1 iunie.