Imparat printre pitici! Dubla lui Keseru salveaza Steaua in derby-ul cu Rapid

21 Iulie 2014
541 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua a folosit din start o formula cu mai multi jucatori din linia a doua, dar în care si-a facut loc Keseru, în timp ce Rapid a fost tinuta în viata de neobositul Pancu

Steaua s-a calificat în sferturile Cupei Ligii la fotbal dupa o victorie la limita în fata Rapidului. Costel Gâlca a trimis în teren mai multi jucatori de la echipa a doua, iar Claudiu Keseru a fost eroul partidei, cu o dubla. Vîlceanu a fost aproape de primul gol, Draghia l-a blocat, însa n-a mai avut ce face la sutul lui Keseru.

Sub privirile lui Angelo Massone, care a venit cu fostul international brazilian Ze Maria, Rapidul a egalat prin Selagea. În debutul reprizei a doua, Neagu a scos un penalty dupa interventia lui Iacob si Keseru a transformat fara emotii. Spiritele s-au încins dupa o ora de joc - Pîrvulescu si Alex Coman au avut o disputa, însa ambii s-au ales doar cu avertismente. S-a terminat Rapid - Steaua 1-2 în duelul care se va repeta peste o saptamâna în prima etapa a campionatului. Rapid va primi 20.000 de euro pentru participare, în timp ce Steaua si-a asigurat 25.000 de euro. Sferturile de finala se vor disputa pe 13 decembrie.

Si Otelul s-a calificat în sferturile Cupei Ligii, dupa ce a eliminat-o pe Ceahlaul, la loviturile de departajare. A fost 0-0 dupa 120 de minute. În timpul regulamentar, oaspetii au ratat cele mai mari ocazii. Margina a fost blocat în extremis de Vlasie, iar în ultimul minut al prelungirilor bara i-a salvat pe galateni. S-a ajuns, astfel, la loviturile de departajare, unde portarul Otelului si-a calificat echipa. Vlasie a aparat suturile lui Achim si Marc, în timp ce Chitosca a trimis peste poarta. De la galateni, doar fundasul Samuel Cojoc a ratat, iar la final Otelul s-a impus cu 3-2. La primul meci oficial pe banca galatenilor, neamtul Michael Weiss, înlocuitorul lui Ewald Lienen, si-a trecut în cont calificarea în sferturile Cupei Ligii.

Tot in sferturi a ajuns si Astra Giurgiu, care a trecut la pas de FC Brasov în optimi, chiar daca nu a deplasat sub Tâmpa decât primul "11" si doar trei rezerve. Fatai si de Amorim au punctat pentru giurgiuveni pana la pauza. Gazdele au dat senzatia ca pot reveni in meci, in debutul actului secund, cand Buga a transformat o lovitura de pedeapsa. N-a fost însa decât un simplu foc de paie, deoarece Astra a apasat din nou pedala de acceleratie si si-a marit iarasi avantajul prin cel mai vechi jucator al giurgiuvenilor, Takayuki Seto. Scorul final, 1-4, a fost stabilit dupa un assist al aceluiasi fotbalist pentru Budescu, ultimul marcând dupa ce l-a driblat si pe Iacob.
Cel mai spectaculos meci al optimilor s-a disputat in Giulesti, acolo unde Viitorul a eliminat-o, la penalty-uri, pe FC Botosani. Fotbalistii de la Botosani au deschis scorul, apoi s-au vazut condusi cu 2-1 si 3-2 în prima repriza de prelungiri, dar au revenit miraculos în minutul 120. Diferenta s-a facut la loviturile de departajare, acolo unde Fulop a ratat, în timp ce elevii lui Stelea au marcat de patru ori.