Nimic de facut! Steaua a mai facut o victima in Liga I

1 Aprilie 2014
722 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti a umilit-o pe FC Botosani in ultimul meci din etapa 25 si a mai facut un pas spre castigarea unui nou titlu de campioana • Tot ieri, FC Vaslui a invins Brasovul si urca pe locul 4, iar U Cluj a trecut de Gaz Metan Medias si a iesit de pe locurile retrogradabile

Etapa 25 din Liga I de fotbal s-a incheiat ieri cu trei victorii ale gazdelor. Steaua a refacut diferenta de 8 puncte fata de Astra Giurgiu, dupa ce a învins-o pe FC Botosani în Ghencea, scor 4-0.

Adrian Popa a deschis scorul în minutul 12 dintr-un ofsaid nesemnalizat de arbitrul partidei. Dupa pauza, Piovaccari a înscris si el la doar un minut, dupa ce a intrat pe teren, ajungand la 9 reusite în acest sezon al Ligii I. Italianul s-a apropiat la doar doua goluri de Liviu Antal si Valentin Lemnaru, fiecare cu cate 11 reusite. Pîrvulescu a punctat si el în minutul 65, iar Tanase a închis tabela în minutul 68. FC Botosani îsi încheie astfel seria de 4 victorii consecutive si ramane pe locul 10, cu 32 de puncte.
Ziua de ieri a fost una cu fast si pentru FC Vaslui. Echipa lui Liviu Ciobotariu a castigat partida da pe teren propriu cu FC Brasov, scor 1-0, si a urcat pe locul 4 în Liga I, depasind-o pe Dinamo. Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Ortiz în minutul 61, cu capul. Cu 42 de puncte stranse, moldovenii se gandesc serios la Europa League. În urma acestui rezultat, FC Brasov ramane pe 16, cu doar 23 de puncte si cu emotii mari în ceea ce priveste retrogradarea.

Tot ieri, dupa victoria istorica de etapa trecuta cu CFR Cluj (2-1), Universitatea Cluj a învins-o si pe Gaz Metan Medias, scor 1-0, prin golul marcat de Valentin Lemnaru. Prima repriza de la Targu Mures (stadionul din Cluj a fost suspendat din cauza incidentelor de etapa trecuta) a fost una de lupta, cele doua echipe cedand cu greu posesia. Suturile de la distanta nu s-au dovedit eficiente, iar încercarile de constructie au fost blocate bine de ambele formatii. Mediesenii au ramas în 10 dupa doar o jumatate de ora, Roberston încasand al doilea galben si fiind eliminat. Lemnaru a avut nevoie doar de o deschidere buna pentru a-i aduce pe cei de la ”U” în avantaj. În minutul 60, Tîrnacop l-a deschis bine pe Lemnaru în careu, care l-a depasit cu un dribling scurt pe Zaharia si l-a învins apoi pe Plesca cu un sut pe jos. În minutul 80, acelasi Lemnaru a fost faultat în careu de Buzean, iar Marius Avram a aratat punctul cu var. Atacantul clujenilor nu a putut sa-l învinga din nou pe Plesca si a ratat astfel sansa de a-i depasi pe Eric si Antal în topul golgeterilor Ligii I. Pana la urma, clujenii s-au impus cu 1-0, continuand seria buna. Elevii lui Teja au suferit o singura înfrangere în ultimele sase meciuri.