capricorn
varsator
pesti
Olimpia Cluj

Jucatoarele Olimpiei Cluj-Napoca care sunt la nationala Romaniei s-a refacut repede dupa dubla amicala impotriva campioanei mondiale, America, si la doar cateva zile dupa revenirea in tara au reusit sa intre in ritmul victoriilor din campionatul intern.

Chiar daca schimbarea fusului orar le-a pus probleme atat in America, cat si la intoarcerea in Romania, clujencele au reusit sa treaca peste asta si au invins categoric, scor 7-2 (4-1) in meciul disputat impotriva formatiei Navobi Iasi.

Partida, disputata duminica, 20 noiembrie, a inceput cu golul rapid al Loredanei Popa, dupa care jucatoarele de la Iasi au incercat sa aduca foarte multe mingi in careul nostru, cu degajari de pe linia porti. Avantajul de pe tabela de marcaj nu a stat prea mult, echipa gazda reusind sa egaleze scorul dupa o greseala colectiva de aparare echipei clujene. Din pacate, din cauza lipsei informatiilor de pe spatele tricoului numele marcatoarei ramane o necunoscuta dupa acest meci.

Olimpia Cluj nu a mai stat pe ganduri si in urmatoarele minute si-au facut jocul obisnuit, clujencele deschizand jocul pe benzi, ceea ce a facut ca la pauza echipa oaspete sa intre la vestiare cu un avantaj de trei goluri.

Al doilea gol a venit in repriza secunda, acesta fiind de fapt un autogol facut de Cristina Carp care nu a reusit sa comunice eficient cu portarul dupa iesirea de pe teren al clujencei Teodora Meluta.

Din pacate, un gest nesportiv al Loredanei Nica a avut loc pe teren in cea de a doua repriza a meciului, jucatoarea echipei iesence intrand puternic la glezna clujencei Teodora Meluta.

Meciul de la Iasi a fost unul foarte spectaculos, cu foarte multe ocazii de marca, insa apararea celor doua echipe si-au facut treaba foarte bine pe parcursul celor 90 de minute.

Presedintele executiv al clubului Olimpia Cluj-Napoca, Alin Cioban, a declarat dupa meci ca echipa de pe teren a demonstrat ca exista viitor puternic in fotbalul feminin din Romania, nominalizand cateva jucatoare. „In partida de astazi Olimpia Cluj a ales o echipa inedita cu foarte multe schimbari in lot, cateva dintre titularele din lot: Voicu, Lunca, Oprea, Corduneanu si Havristiuc ramanand acasa din diferite motive. Jocul de astazi si rezultatul de astazi ne sperante ca viitorul este asigurat. Ma bucur foarte mult de reusitele Ioanei Bortan pentru ca incununeaza un an deosebit, dar si cele ale Loredanei Popa care arata incet, incet se va afirma ca una dintre cele mai importante atacante din Romania, si am fost incantat de bijuteriile tehnice ale Ștefaniei Vatafu. Apreciez fair-play-ul bancii tehnice a echipei de la Iasi, dar si al catorva jucatoare reprezentative dintre care trebuie sa evidentiez pe Nina Anca", a declarat Alin Cioban.

Capitanul formatiei Olimpia Cluj-Napoca, Ioana Bortan, a recunoscut ca s-a resimtit oboseala dupa dubla cu SUA dar a negat faptul ca aceasta ar fi dus la cele doua goluri primite. „Este ca si cum am coborat din ceruri. Este diferenta mare fata de ceea ce am avut parte in America. Am castigat fara probleme. Ca se puteau evita acele doua goluri sau nu... Exista o anumita doza de oboseala, jucatoarele sunt tinere si au fost incercat pe anumite posturi pe care nu au mai jucat pana acum si nu as spune ca a fost o problema", a afirmat Ioana Bortan.

Echipa Olimpia Cluj-Napoca va mai disputa un meci, duminica, 27 noiembrie, in deplasare la Craiova, aceasta partida reprezentand o restanta din etapa a 6-a a Superligii nationale de fotbal feminin.

Navobi Iasi - Olimpia Cluj-Napoca 2-7 (1-4)

Au marcat : Ioana Bortan 3, Loredana Popa 3, Ștefania Vatafu 1

Primul 11 al Olimpiei: Lavinia Boanda - Adina Giurgiu, Teodora Meluta (60' Oana Negrea), Melinda Nagy, Mara Batea, Dariana Indrei (46' Carp Cristina), Ioana Bortan, Ștefania Vatafu, Mihaela Ciolacu (72' Carmen Ciobanu), Loredana Popa, Tarasila Beatrice