Oltchim castiga in Ungaria si viseaza la semifinale

11 Martie 2013
725 Vizualizari | 0 Comentarii
• Oltchim Rm. Valcea s-a impus pe terenul echipei Ferencvaros Budapesta cu scorul de 30-23 (15-15) dupa o a doua repriza entuziasmanta si mai are nevoie de un succes in ultimul meci pentru a ajunge in semifinalele Ligii Campionilor

Campioana Romaniei, Oltchim Rm. Valcea, a învins în deplasare, cu scorul de 30-23 (15-15), echipa ungara Ferencvaros Budapesta, într-o partida din cadrul grupei a II-a principale a Ligii Campionilor la handbal feminin, disputata sâmbata.
Amenintata cu eliminarea din cursa pentru semifinale, esec ce ar coincide foarte probabil cu desfiintarea echipei, Oltchim a început curajos meciul cu FTC, cu doua goluri ale lui Bulatovici. Gazdele au recuperat însa rapid, 3-2 (min. 3), cu Tomori în prim-plan. Doua minute mai târziu, avantajul s-a marit, 5-3, dar tot Bulatovici a redus, 5-4 (min. 6). La 6-4, antrenorul Vestergaard a cerut time-out, iar mutarea a fost de bun-augur, jucatoarele sale reusind egalarea în minutul 10, 7-7. Cinci minute mai târziu, tabela arata de asemenea egalitatea, 9-9, portarul Paula Ungureanu fiind înlocuita cu Navarro.

In continuare gazdele au presat mai mult, au condus aproape in permanenta, dar la pauza s-a intrat la egalitate, 15-15.
La reluare, gazdele au marcat primele, 17-15 (min. 33), dar Bulatovici si Barbosa au ripostat, 17-17, iar Bradeanu a readus avantajul, 17-18 (min. 36), desi Oltchim avea o jucatoare eliminata. Tomori a readus egalitatea, 18-18, iar când Pineau a înscris pentru 18-19, FTC a intrat la time-out (min. 37). Barbosa a dus avantajul la 18-20, iar treptat Oltchim si-a marit avansul, castigand de o maniera clara. Scor final, 23-30, iar Oltchim acumuleaza 6 puncte, la fel ca FTC, înaintea celei de-a doua partide din grupa, dintre Krim (6 puncte) si Zvezda (0), programata ieri.

Pentru Oltchim au marcat Katarina Bulatovic - 7 goluri, Iulia Managarova - 5, Oana Manea - 4, Iulia Curea - 3, Alexandrina Barbosa - 5, Aurelia Bradeanu - 4, Allison Pineau - 2. Pentru Ferencvaros au înscris Tomori - 7 goluri, Dajka - 4, P. Szamoransky - 2, Verten - 2, Szucsanszki - 3, Cifra - 1, N. Such - 2, Szekerczes - 2.

Oltchim, formatie pregatita de danezul Jakob Vestergaard, este obligata acum sa câstige partida de pe teren propriu cu Krim Ljubljana (Slovenia), programata pe 17 martie, pentru a se putea califica în semifinalele Ligii Campionilor. În partida tur, disputata la Ljubljana, Krim a reusit sa se impuna cu 28-24.

În primele patru meciuri din grupa, Oltchim a cedat în fata unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, si a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a învins-o, cu 29-25, respectiv cu 26-23. În sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata în semifinale, de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, în fata celor de la Buducnost. Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune este câstigarea Ligii Campionilor.