Primele SOCURI din Liga! Astazi incep sferturile de finala

1 Aprilie 2014
698 Vizualizari | 0 Comentarii
Astazi se disputa primele doua partide din mansa tur a sferturilor de finala din Liga Campionilor la fotbal. Atletico Madrid - FC Barcelona si Manchester United - Bayern Munchen sunt primele doua jocuri ale unor sferturi mai echilibrate ca oricand in Champions League. Ambele partide sunt programate de la ora 21.45 (pe Digi Sport 1 si Digi Sport 2), celelalte doua meciuri din aceasta faza a competitiei, Real Madrid - Borusia Dortmund si Chelsea - PSG, fiind programate maine seara.

Bayern va încerca sa razbune în fata lui Manchester United cea mai dramatica finala a UEFA Champions League, din 1999, atunci când englezii au revenit de la 1-0 pentru bavarezi, înscriind doua goluri în ultimele minute ale partidei, prin rezervele Sheringham si Solskjaer pentru a câstiga al doilea trofeu suprem din vitrina „diavolilor rosii”.
Astazi, pe Old Trafford, echipa lui Pep Guardiola vrea revansa, în prima mansa a sferturilor de finala ale UEFA Champions League. Daca bavarezii încearca sa rezolve înca din tur calificarea în a treia semifinala consecutiva, pentru United Liga Campionilor este singura sansa de a salva un sezon compromis. Bavarezii au câstigat ultimele sapte meciuri jucate în deplasare în UEFA Champions League, în timp ce "diavolii" au învins în toate cele patru jocuri de pe Old Trafford din actualul sezon european. În meciurile directe, însa, Bayern conduce detasat. Dupa finala epica din 1999, cele doua s-au mai întâlnit în 6 meciuri oficiale, toate în UEFA Champions League, iar United nu a mai reusit decât o singura victorie. Doua meciuri s-au terminat la egalitate, în timp ce trei au fost câstigate de Bayern. Dintre fotbalistii care jucau acum 15 ani dramatica finala de pe Camp Nou, doar Ryan Giggs mai este înca în activitate. Galezul va fi, probabil, din nou în teren astazi, pe Old Trafford.

In celalalt meci de gala din aceasta seara, se infrunta Atletico Madrid si FC Barcelona. Rivale la titlul din acest sezon de Primera Division, Barcelona si Atletico nu s-au mai intalnit niciodata pana acum intr-o competitie europeana. In campionat, cele doua formatii s-au intalnit la Madrid, pe Vicente Calderon si au terminat la egalitate, scor 0-0.

Program sferturi de finala Liga Campionilor

Marti (ora 21.45): Atletico Madrid - FC Barcelona (Digi Sport 1), Manchester United - Bayern Munchen
Miercuri (ora 21.45): Real Madrid - Borusia Dortmund (Digi Sport 1), Chelsea Londra - Paris Saint Germain (Digi Sport 2)