Romanii cad ca spicele la Turneul ATP de la Bucuresti

23 Aprilie 2013
641 Vizualizari | 0 Comentarii
Turneul ATP 250 de la Bucuresti nu este de bun augur pentru tenismenii romani. Dupa ziua de ieri, Victor Hanescu a ramas singurul jucator român în competitia de simplu de la Arenele BNR. Mai intai, Marius Copil a ratat, luni la prânz, sansa de a deveni al treilea jucator român calificat pe tabloul principal al turneului ATP 250 de la Bucuresti. Ajuns în ultimul tur al calificarilor dupa ce i-a eliminat în weekend pe italienii Potito Starace si Mauro Giannessi, Copil nu a avut raspuns în fata principalului favorit, ucraineanul Sergiy Stakhovsky. Dupa un prim set echilibrat, adjudecat cu 7-5 de ucrainean datorita unui break, Copil a cedat complet initiativa în actul secund si a pierdut cu 6-2. Pentru prezenta în ultimul tur al calificarilor Copil va primi 6 puncte ATP si un cec în valoare de 675 de euro. Detinator al unui wild card primit de la organizatori, Copil a fost nevoit sa intre în calificari dupa ce invitatia sa i-a fost acordata în ultimul moment sârbului Janko Tipsarevic, numarul 10 mondial.
Ion Tiriac s-a revansat în fata lui Copil si i-a oferit un wild card la turneul ATP Masters 1000 de la Madrid stârnind discutii critice în presa spaniola. Tot ieri, Matthias Bachinger, favoritul numarul doi al calificarilor, l-a eliminat pe castigatorul turneului din 2005, Florent Serra, 6-4, 6-2, în timp ce Jaroslav Pospisil a trecut de Steve Darcis, 6-4, 6-1.
Seara s-a incheiat prost pentru romani. Belgianul David Goffin nu a stat la discutii cu Adrian Ungur, din primul tur al turneului. Ungur primise un wild card din partea organizatorilor pentru a juca direct pe tabloul principal. Clasat pe locul 62 în clasamentul mondial, Goffin nu i-a lasat nicio sansa unui Adrian Ungur de nerecunoscut, învingându-l pe acesta cu 6-3, 6-1. Tenismenul român a fost la un pas sa piarda la zero setul secund si dupa 55 de minute a parasit editia din acest an a turneului ATP 250 de la Bucuresti.