Serena Williams, in semifinale la US Open dupa o victorie de poveste

9 Septembrie 2015
614 Vizualizari | 0 Comentarii
Serena Williams
Serena Williams s-a calificat in semifinalele probei de simplu feminin de la US Open dupa o victorie de poveste obtinuta in sferturi chiar in fata surorii sale mai mari, Venus.

Lidera clasamentului mondial s-a impus in trei seturi, scor 6-2, 1-6, 6-3.

Serena a inceput foarte bine partida cu singura adversara pe care nu dorea s-o intalneasca, dupa cum singura a marturisit, reusind sa se impuna fara probleme in primul set.

A venit insa randul lui Venus sa faca spectacol in actul secund, iar meciul avea sa se incheie cu un "decisiv" asteptat de toata lumea.

Aici diferenta a facut-o un break reusit de cea mai mica dintre surorile Williams in game-ul numarul doi, care i-a permis sa se distanteze la 3-0 in debutul setului, ea pastrandu-si apoi serviciul si impunandu-se cu 6-3.

Serena se califica astfel in semifinale, acolo unde o asteapta surprinzatoarea Roberta Vinci, locul 43 WTA, ajunsa in premiera in aceasta faza a competitiei.

Daca va reusi sa se impuna la editia 2015 a US Open, Williams va bifa doua performante istorice: va reusi sa castige toate cele patru turnee de Grand Slam pe parcursul unul sezon si o va egala pe Steffi Graf la numarul de trofee majore, 22.

Serena ar putea s-o intalneasca pe Simona Halep in finala US Open.