Simona Halep, invinsa de Serena Williams in finala de la Cincinnati

24 August 2015
326 Vizualizari | 0 Comentarii
Serena Simona
Serena Williams s-a impus in marea finala WTA de la Cincinnati, in cunoscutul turneu Masters Series, dupa o partida in care a invins-o pe Simona Halep, scor 6-3, 7-6 (5).

Simona a inceput bine jocul, a fost agresiva, a pus presiune pe Serena, pe serviciul acesteia in special si acest lucru s-a vazut rapid pe tabela.

Romanca a condus cu 3-1, insa de aici firul s-a rupt. Sportiva din SUA si-a ridicat mult nivelul si a facut 5 puncte la rand in acest set, castigand deci prima mansa cu 6-3.

Setul 2 a inceput din nou bine pentru romanca, ea avand 1-0. Serena a continuat sa joace foarte bine si a facut un nou break rapid, la scorul de 1-1. Simona Halep a stat bine insa pe plan mental, a revenit si a facut un rebreak rapid, egaland la 2. De atunci s-a mers cap la cap, pana la 6-6, de unde s-a ajuns in tiebreak.

Un tiebreak si el la fel de echilibrat, asa cum a fost intregul set 2. Chiar daca a servit la 5-6 si avea doua servicii, putand egala 6 si sa aiba chiar minge de set, totul s-a terminat aici. Din pacate, Simona a incercat o scurta care nu i-a iesit, meciul fiind decis in favoarea Serenei.

Simona revine pe 2 in clasamentul WTA dupa aceasta finala, a doua la rand, dupa cea de la Toronto de saptamana trecuta, in care a abandonat in decisiv cu Belinda Bencici.