Simona Halep pierde pe banda rulanta, dar ramane pe locul 5 WTA

29 Aprilie 2014
915 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Jucatoarea de tenis Simona Halep se mentine pe locul 5, cu 4.695 de puncte, în clasamentul WTA dat publicitatii luni, informeaza site-ul wtatennis.com.
Cel mai bine clasata sportiva a noastra din WTA, Simona Halep, numarul 5 mondial, a explicat, într-un interviu pentru Digi Sport, cum se simte dupa turneul de la Stuttgart, acolo unde a fost eliminata de Kuznetova în primul tur.

"N-am fost accidentata, a fost curent însa în sala si am avut ceva probleme, dar n-au fost chestiuni grave de sanatate. Important este ca mi-am revenit si ca ma simt foarte bine. Urmatorul meu turneu va fi cel de la Madrid", a spus Halep, care a fost prezenta la finala de dublu a turneului de la Bucuresti, BRD Nastase-Tiriac Trophy. Chestionata daca la prestatia sa mai putin reusita din Germania a contribuit si evolutia de la FED Cup, Halep a replicat: "A fost o saptamâna foarte obositoare la FED Cup, dar a meritat. Ma bucur foarte mult ca ne-am calificat, asta este tot ce conteaza. Acum, important este sa-mi regasesc forma buna si sa joc cel mai bun tenis al meu".

Sportiva Sorana Cîrstea se mentine pe locul 27, cu 1.780 de puncte, iar Alexandra Cadantu a urcat de pe 76 pe 74, cu 826 de puncte. Potrivit clasamentului oficial, celelalte jucatoare române ocupa urmatoarele locuri în Top 200: Monica Niculescu - locul 79 cu 785 de puncte (în coborâre doua pozitii), Irina-Camelia Begu - locul 117 cu 538 de puncte (în urcare trei pozitii) si Alexandra Dulgheru - locul 133 cu 491 de puncte (în urcare o pozitie). La dublu, Monica Niculescu a urcat de pe locul 34 pe 33, cu 2.290 de puncte, Irina-Camelia Begu se mentine pe 68, cu 1.269 de puncte, iar Ioana-Raluca Olaru a coborât de pe 69 pe 71, cu 1.228 de puncte.