Simona Halep s-a calificat in optimile turneului de la Madrid

8 Mai 2014
637 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep (cap de serie numarul 4 si locul 5 WTA) s-a calificat în optimile turneului Premier Mandatory de la Madrid, dotat cu premii în valoare totala de 3.671.405 de euro. Sportiva noastra s-a impus în doua seturi (6-4, 6-4) în partida cu Lara Arruabarrena (145 WTA), beneficiara unui wild-card. Halep a început excelent partida si s-a distantat la 3-0, dupa ce a reusit doua break-uri. Adversara nu a acuzat însa socul si a revenit în meci, adjudecându-si 4 game-uri consecutive. Sportiva noastra si-a câstigat serviciul, a reusit un nou break, dupa care a închis primul set la 6-4. Mansa a doua a început tot în nota de dominare a Simonei, care s-a distantat de adversara, dupa un break reusit în chiar primul game.

Sportiva noastra si-a pastrat avantajul pâna la finalul setului, pe care l-a câstigat cu acelasi scor, 6-4. Halep s-a calificat într-o ora si 23 de minute în optimile turneului WTA de la Madrid, acolo unde o poate întâlni pe Irina Begu, care va juca diseara cu finalista de la Wimbledon, Sabine Lisicki. Pentru accederea în optimile de finala, Halep si-a asigurat 120 de puncte si un cec de 45.530 de euro. In schimb, Monica Niculescu si Klara Koukalova au ratat calificarea în sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de la Madrid. Perechea româno-ceha a fost învinsa în turul doi, cu scorul de 6-4, 6-1, dupa 59 de minute, de cuplul american Raquel Kops-Jones/Abigail Spears, cap de serie numarul 6. Monica Niculescu si Klara Koukalova vor primi 120 de puncte în clasamentul de dublu si un cec în valoare totala de 13.800 de euro.