Steaua nu are mila! A invins Bistrita si e gata de meciul cu Dinamo

8 Mai 2013
566 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rezervele Stelei au invins Gloria Bistrita, in etapa 30 a Ligii I, cu 1-0 si trupa lui Reghe e gata de marele derby cu Dinamo • In aceeasi etapa, Dinamo si FC Vaslui s-au indepartat si mai mult de locurile de Europa League, dupa ce au remizat aseara, 1-1, cu Ceahlaul Piatra Neamt si respectiv Gaz Metan Medias

Steaua este deja campioana, asa ca la partida de aseara cu Gloria Bistrita a folosit jucatorii care au evoluat mai putin sau chiar deloc, în acest campionat. Chiar si asa, echipa lui Reghecampf a aratat un joc bun si a castigat, la limita, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 59 de Iancu, care a consemnat astfel prima reusita în tricoul echipei din Ghencea. Pe langa Iancu, care a înscris, si Valentin Cojocaru a avut o evolutie foarte buna, avand cateva interventii foarte bune. Laurentiu Reghecampf a odihnit jucatorii importanti, care probabil vor aparea în primul "11" la derby-ul de vineri cu Dinamo. In schimb, Dinamo a facut un pas gresit aseara împotriva celor de la Ceahlaul, remizand 1-1. "Cainii" aveau nevoie foarte mare de cele 3 puncte, aflandu-se într-o lupta apriga pentru locurile de cupe europene. Dinamovistii nu numai ca nu au obtinut un rezultat pozitiv, însa evolutia lor a fost modesta si nu sunt semne deloc bune pentru derby-ul de vineri, cand vor întalni Steaua. In fata a aproape 10 mii de spectatori, prezenti pe National Arena, nemtenii au deschis scorul prin Lukanovic. A fost o pasa lunga din propria jumatate, Gheorghiu a deviat cu capul si puternicul vârf al Ceahlaului l-a depasit în viteza pe Scutaru finalizând cu un sut pe centrul portii. La reluare s-a vazut cum Lukanovic a preluat balonul ajutându-se si de mâna. Repriza secunda a debutat cu o mare ocazie a lui Dinamo. Matei a ramas singur în careul advers si pâna sa se hotarasca asupra sutului a fost deposedat. În cele din urma, Dinamo a restabilit egalitatea în minutul 67 prin Alexe. Acesta a primit pe culoar de la Cristea, l-a depasit din preluare pe Jovic si a trimis în poarta goala din sase metri. În finalul meciului, ambele echipe au trecut pe lânga golul victoriei. Mai întâi, Ichim nu a gasit poarta din sase metri dupa o centrare a lui Barna, pentru ca la faza urmatoare, Cristea a ratat de putin tinta. În acest moment echipa lui Cornel Talnar are 53 de puncte si se afla pe locul trei, la egalitate cu Pandurii si Petrolul, fiind la doua puncte de locul 5, ocupat de Astra, însa toate cele 3 formatii au un meci mai putin. Nemtenii sunt pe 13, cu 31 de puncte, însa în continuare cu emotii în ceea ce priveste retrogradarea. Ceahlaul are 4 puncte peste Viitorul si Concordia, care se afla la egalitate pe locurile 14 si 15.

Si FC Vaslui a ratat ieri ultima sansa de a mai prinde un loc de Europa, remizand cu Gaz Metan, 1-1. Moldovenii aveau neaparata nevoie de un succes pentru a se apropia de primele patru locuri, dar n-au obtinut decat un egal.  Buhaescu a deschis scorul în minutul 19, cu un sut de la marginea careului, dar a si irosit alte 3 ocazii bune de a mari avantajul echipei sale. Gaz Metan a reusit sa obtina un punct dupa reusita lui Dan Roman din minutul 80, care l-a învins pe Straton din apropiere.