sagetator
capricorn
varsator
pesti
Sambata, clujenii au efectuat deplasarea la Resita, unde au dat primul test de forta, ȋn drumul spre cucerirea cupei ROBOWL VI.

In cea de-a doua etapa a Campionatului National de Fotbal American, Cluj Crusaders a obtinut prima victorie din acest sezon, reusind sa treaca, cu usurinta de debutanta,  Resita Locomotives.

Spectaculozitatea meciului nu a fost ȋncurajata de vremea ploioasa, ȋnsa putinii spectatori banateni au asistat la un meci frumos oferit de clujeni si ȋncheiat dezamagitor pentru gazde.

Cu o pregatire superioara si experienta vasta,  „Cruciatii” nu au dat dovada de mila ȋn ofensiva, ȋn timp ce defensiva a provocat si profitat de greselile resitenilor, care au jucat pentru prima data ȋn fata propriilor suporteri.

In primul sfert, Florin Oltean a inscris doua touchdown-uri (12 puncte), urmat de Jeremy David - un touchdown (6 puncte) si Dan Crasnic – un touchdown (6 puncte).

Paul Cȋrja a ȋnscris 6 puncte, iar Running Back-ul cu numarul 21, a mai ȋnscris un touchdown (6 puncte) si a transformat o conversie de 2 puncte, la sfarsitul primei jumatati a meciului.

A doua parte a partidei a impus acelasi ritm alert al ardelenilor, iar antrenorul Rafael Ruiz a reusit sa introduca pe teren toti componentii echipei clujene. Astfel, „bobocul” Petrisor Dumitrache, a ȋnscris pentru prima data 6 puncte printr-un touchdown.

Frumusetea sportului este adesea umbrita de evenimente neplacute, iar jucatorul clujean, de origine franceza, Salim Dabboura, a ȋncheiat sezonul CNFA 2015 prematur, datorita unei fracturi la glezna la sfarsitul sfertului trei.

In ultimul sfert, Florin Oltean, si-a mai trecut ȋn palmares 8 puncte, acumulate printr-un touchdown si o conversie reusita de 2 puncte, ȋnchizand partida cu scorul de 52-0 pentru Crusaders.
Astfel, echipa locala de fotbal american ocupa prima pozitie ȋn clasamentul Conferintei de Nord-Vest a CNFA 2015, urmata de Timisoara 89ers si Resita Locomotives.

In cadrul aceleasi Conferinte, saptamana trecuta, Timisoara 89ers au castigat meciul cu Resita Locomotives cu scorul 49-0.

In Conferinta Sud-Est formata din Bucuresti Rebels, Bucuresti Warriors si Mures Monsters, primul loc este ocupat momentan de Rebels care i-au batut pe Monsters cu 60-3, urmata de Warriors care au reusit sa ȋnvinga echipa mureseana cu scorul 40-19.

Duminica, 05.04. 2015, Cluj Crusaders are nevoie de sustinerea clujenilor pentru a se mentine pe primul loc ȋn cadrul Conferintei de Nord-Vest, cand este programat meciul cu rivala Timisoara 89ers. Partida ȋncepe la ora 11:00, pe terenul de rugby din Parcul Sportiv Universitar „Prof. Dr. Iuliu Hatieganu”, iar intrarea la meci este libera.