Astra, eliminata din Liga Campionilor dupa o infrangere la scor la Copenhaga

4 August 2016
448 Vizualizari | 0 Comentarii
Astra
Astra Giurgiu a parasit Liga Campionilor inca din turul III al preliminariilor, dupa o infrangere la scor suferita in Danemarca.

Campioana Romaniei a fost invinsa cu un categoric 3-0 de FC Copenhaga si isi va continua parcursul continental in Europa League.

Elevii lui Sumudica nu au convins in turul de la Giurgiu, insa nimeni nu se astepta la o evolutie atat de slaba la retur.

Copenhaga, calificata si la 0-0, a fost echipa mai buna si a inscris de trei ori in prima repriza, risipind orice emotii.

Cornelius a deschis scorul dupa primul sfert de ora de joc din centrarea lui Ankersen, iar dupa 20 de minute Santander dubla avantajul gazdelor.

Acelasi Cornelius a reusit "dubla" in prelungirile primei reprize, iar Astra nu mai putea emite nicio pretentie.

Scorul putea lua proportii chiar si mai umilitoare pentru campioana Romaniei, insa Santander a luat la tinta bara in repriza secunda.

In urma acestui rezultat, Astra isi ia adio de la Liga Campionilor in acest sezon, insa merge in play-off-ul Europa League, urmand a forta o calificare in grupe.