Bayern si Malaga, ultimele doua echipe calificate in sferturile Ligii Campionilor

14 Martie 2013
889 Vizualizari | 0 Comentarii
Bayern s-a calificat cu mari probleme în sferturile competitiei dupa ce a pierdut neasteptat în Germania, scor 0-2, desi la Londra castigase 3-1. De asemenea, si Malaga merge si ea mai departe dupa ce a castigat partida cu Porto de pe teren propriu, scor 2-0, desi pierduse în tur cu 1-0.

Nemtii porneau la adapostul victoriei cu 3-1 din tur, dar Arsenal si-a aratat coltii înca din start, reusind sa marcheze prin Giroud în minutul 4 dupa o pasa a lui Walcott. Chiar daca mai aveau nevoie de doua goluri, englezii nu s-au aruncat în atac si chiar au preferat sa se apere. Bayern a controlat mijlocul terenului, a avut o posesie mai buna, dar ocaziile au fost rare si au venit doar dupa suturi de la distanta. Finalul a mai adus un gol pentru Arsenal, Koscielny reusind sa înscrie cu capul, însa englezii nu au putut mai mult si Bayern a fost echpa care a mers mai departe. În celalalt meci al serii, Malaga a recuperat dezavantajul de un gol la finalul primei reprize prin golul lui Isco. Sansele spaniolilor au crescut în debutul reprizei secunde cand Porto a ramas în inferioritate numerica dupa eliminarea lui Defour, iar golul doi parea inevitabil. Santa Cruz a adus bucuria în randul spaniolilor izbutind golul decisiv cand mai era mai putin de un sfert de ora pana la finalul partidei. În sferturi s-au calificat echipele: Bayern Munchen, Malaga, PSG, Juventus, Real Madrid, Borussia Dortmund, Galatasaray si Barcelona. Tragerea la sorti pentru "sferturi" va avea loc vineri, 15 martie. Meciurile tur din urmatoarea faza vor fi pe 2/3 aprilie, iar retururile pe 9/10 aprilie.