News Flash:

Cine este Eduard Hellvig, propus sef la SRI

20 Februarie 2015
507 Vizualizari | 0 Comentarii
Eduard Raul Hellvig
Europarlamentarul PNL Eduard-Raul Hellvig, propus joi de presedintele Klaus Iohannis pentru functia de sef al Serviciului Roman de Informatii, s-a nascut la 27 octombrie 1974, la Zalau, judetul Salaj.

A absolvit Facultatea de Stiinte Politice si Administratie Publica din cadrul Universitatii "Babes Bolyai" din Cluj-Napoca (1997). In 2009 a obtinut titlul de doctor in Relatii Internationale al Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative (SNSPA) din Bucuresti.

A urmat studii postuniversitare la Colegiul National de Aparare, Universitatea Carol I Bucuresti (2005-2006) ; Centrul European de Studii de Securitate "George C. Marshall", Germania, Garmisch-Partenkirchen (2006).

Si-a inceput activitatea profesionala ca director de programe al "Institutului de Analiza Politica" Cluj-Napoca (1996-1997), si a continuat ca broker la BVB - TVM S.A. (1997-1998), apoi ca, director general Institutul de Studii Sociale (2001-2003) si director executiv Sintezis Romania (2004).

In 2003, a devenit membru al Partidului Umanist din Romania (PUR), care, in mai 2005, s-a transformat in Partidul Conservator - PC, intre 2004-2005 a detinut functia de presedinte interimar al PUR Bihor.

 


 





In 2008, s-a inscris in Partidul National Liberal (PNL). A fost secretar general al PNL (3 mai 2011-martie 2014). In prezent este vicepresedinte al PNL.

A fost consilier politic al fostului vicepresedinte PNL Horia Rusu (1998-1999), consilier al ministrului de Interne Constantin Dudu Ionescu (1999-2000), consilier al candidatului la presedintia Romaniei, Constantin Mugur Isarescu (2000), seful staff-ului in campania lui Crin Antonescu pentru alegerile prezidentiale (2009).

A detinut functia de ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului in Cabinetul Ponta I, in perioada 7 mai - 21 decembrie 2012.

La alegerile parlamentare din 28 noiembrie 2004, a devenit deputat de Bihor, pe listele Uniunii Nationale PSD+PUR. In legislatura 2004-2008, a facut parte din Comisia parlamentara de ancheta pentru investigari si clarificari referitoare la activitatea ICE Dunarea; secretar al Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala (octombrie 2005-septembrie 2008) ; membru al Delegatiei Parlamentului Romaniei la Adunarea Parlamentara a NATO.

In urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012 a castigat un mandat de deputat, pe listele USL, in Colegiul uninominal nr. 4 din Ilfov. In cadrul acestei legislaturi a fost vicepresedinte al Camerei Deputatilor (decembrie 2012 - februarie 2013 si februarie -septembrie 2013) si membru in Comisia pentru politica externa (pana in februarie 2013), in Comisia pentru Afaceri Europene (din februarie 2013) si in Delegatia Romaniei la Adunarea Parlamentara a NATO (20 decembrie 2012 - 3 septembrie 2013). Mandatul sau s-a incheiat la 3 septembrie 2013, in urma demisiei sale.

A fost ales deputat in Parlamentul European, membru al Grupului Aliantei Liberalilor si Democratilor pentru Europa (1 ianuarie - 9 decembrie 2007).

Incepand cu 4 septembrie 2013, in urma preluarii unuia dintre mandatele de europarlamentar ramase vacante la Bruxelles, a devenit europarlamentar PNL si membru al Grupului Aliantei Liberalilor si Democratilor pentru Europa (si 4 septembrie 2013 - 30 iunie 2014).

A obtinut un nou mandat la alegerile europarlamentare din 25 mai 2014. Din 1 iulie 2014, este membru al Grupului Partidului Popular European (Crestin Democrat). Este membru in Comisia pentru piata interna si protectia consumatorilor si in Delegatia pentru relatiile cu Canada, dar si membru supleant in Comisia pentru industrie, cercetare si energie, Subcomisia pentru securitate si aparare si Delegatia la Adunarea Parlamentara Paritara ACP-UE.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.

alegerile parlamentare parlamentul european
Distribuie:  

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2017 - BZC.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.0922 (s) | 33 queries | Mysql time :0.022607 (s)