Li s-au inmuiat picioarele. ”U” Cluj, eliminata din Cupa Romaniei, dupa ce a dominat intreaga partida in fata lui Dinamo. FOTO/VIDEO

30 Noiembrie 2017
1284 Vizualizari | 0 Comentarii
U Cluj Dinamo Bucuresti Cupa Romaniei la fotbal 14

Echipa de fotbal a Universitatii Cluj a fost eliminata in optimile Cupei Romaniei de catre Dinamo Bucuresti, dupa o partida foarte buna disputata in cursul serii de miercuri, 29 noiembrie, pe stadionul Cluj Arena din Cluj-Napoca.

Elevii lui Falub au inceput bine partida, beneficiind de un penalty in minutul patru, pe care insa l-au ratat prin Gabi Ciurgiu, parca anticipand ce avea sa se intample in finalul meciului, care a ajuns sa fie decis tot la lovituri de depatajare.

Cu toate ca au dominat marea majoritate a primei reprize, jucatorii lui ”U” s-au vazut condusi de catre Dinamo Bucuresti, care a deschis scorul dintr-o lovitura cu capul, prin fundasul Corbu in minutul 14.

Egalarea pentru ”U” a venit insa dupa 20 de minute, cand Dorin Goga a reluat in plasa dupa o centrare a lui Talacs, prima repriza incheindu-se cu scorul de 1-1.

Cea de-a doua repriza a fost in continuare dominata de catre ”studenti”, dinamovistii avand si ei cateva ocazii, doar ca apoi primele 90 de minute regulamentare de joc sa se incheie la acelasi scor egal, 1 la 1.

Cele doua reprize de prelungiri au aratat doua echipa care incercau sa loveasca decisiv insa, in acelasi timp, erau si cu gandul la defensiva, astfel incat doar loviturile de pedeapsa au fost cele care au decis cine va avansa in Cupa Romaniei.

Dinamovistii au fost primii care au tras la poarta, ratand prin capitanul Anton, moment in care intreaga galerie a Universitatii, compusa din cateva mii de suporteri a izbucnit in urale. Bucuria le-a fost insa de scurta durata, ”studentii” reusind sa rateze nu mai putinde trei lovituri de la 11 metri, pecetuind astfel soarta partidei si oprind Universitatea Cluj in editia din acest an a Cuperi Romaniei.

De mentionat este si fair-play-ul de care au dat dovada jucatorii ambelor echipe, precum si puternica legatura intre galeriile lui ”U” si ale lui Dinamo, care s-au salutat inca de la inceputul meciului si au cantat pe toata durata acestuia.

Echipele de start:

U Cluj: Albuț - Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu - Onicaș, Giurgiu - Ursu, Florescu, Goga - Lemnaru
Rezerve: I. Dinu, Chiș, R. Reu, Hampea, Hampea, Hordouan, Lemac, Micaș

Dinamo: Brănescu - Romera, Nedelcearu, Marici, Filip - Corbu, Anton - Hanca, Salomao, L. Gheorghe - Nemec
Rezerve: Penedo, Nica, Longher, Katsikas, Rivaldinho, Dudea, Șerban