Liga 1: Steaua Bucuresti face spectacol cu Universitatea Cluj

20 Octombrie 2014
472 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Universitatea
Steaua Bucuresti a trecut de Universitatea Cluj cu 4-1, in ultimul meci al zilei de duminica din Liga I, etapa cu numarul 11, stagiunea 2014/2015.

Golurile gazdelor au fost marcate de Papp, Szukala, Keseru si Adi Popa, in timp ce pentru clujeni puncta Dan Bucsa.

Steaua incepea in forta meciul, cu gol in minutul 12, dupa o executie spectaculoasa a lui Papp. Golul a fost dat din foarfeca de catre fundasul stelist, dupa ce Latovlevici centra de pe flancul stang, iar Rusescu devia inspirat cu capul din plin careu.

La 20 de minute distanta, avea sa vina si al doilea gol stelist. Un gol dat tot de un fundas, acum venind randul lui Lukasz Szukala. Gol din corner, dupa o reluare cu capul a polonezului, lasat liber de fundasii oaspeti.

Un alt eveniment important in prima parte a fost accidentarea lui Varela, care s-a resimtit dupa un duel cu un adversar, iar Galca a preferat sa-l scoata de pe teren, pentru a-l proteja, in vederea jocului de joi cu Rio Ave.

Partea secunda a inceput mai bine pentru oaspeti, care la mai putin de un sfert de ora de la reluare, reduceau din handicap pe tabela. A fost un sut foarte bun de la distanta al lui Dan Bucsa, sut din prima, din voleu, fara sanse pentru Arlauskis. Un 2-1 care dadea emotii Stelei, dar doar pentru putin timp.

Emotiile au durat putin, pentru ca Adi Popa marca pentru 3-1 in minutul 66. Tanase recupera o minge excelent in jumatatea adversa, apoi l-a vazut pe Adi Popa in dreapta sa, i-a pasat la timp, iar rapidul mijlocas stelist suta fara probleme in dreapta lui Veselovski.

A fost 4-1 la final, dupa ce si Keseru si-a trecut numele pe lista marcatorilor. Un gol la care Sanmartean are marele merit de a fi executat o lovitura libera perfect, mingea a lovit bara si s-a dus inspre Keseru, la cativa metri de poarta, care a indeplinit o simpla formalitate.

Steaua se duce din nou asadar la 3 puncte distanta de CFR Cluj, in fruntea Ligii I. Saptamana viitoare are meci la Targu Mures, dar pana atunci va evolua joi cu Rio Ave, in grupele Europa League.