Nu s-a decis nimic! Patru goluri intr-o seara de exceptie in Liga Campionilor

2 Aprilie 2014
667 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbal de vis in Liga Campionilor. Aseara s-au disputat primele doua partide din mansa tur a sferturilor de finala din cea mai importanta competitie inter-cluburi din lume. Ambele partide s-au incheiat nedecis, scor 1-1, astfel ca returul de peste o saptamana sa anunta unul de foc.

Manchester United a remizat pe teren propriu cu Bayern Munchen, scor 1-1, lasand astfel ca soarta calificarii sa se decida la Munchen, unde Javi Martinez si Schweinsteiger nu vor juca. Cand nimeni nu mai credea in ei (United e pe locul 7 in campionat), diavolii au deschis scorul în minutul 58 prin Nemanja Vidic. Fara sa faca un meci mare, Bayern a reusit sa revina in atac, sa domine finalul de meci si sa egaleze logic. Bastian Schweinsteiger a readus egalitatea 10 minute mai tarziu, cu un sut puternic sub bara.

Acelasi scor a fost înregistrat si la Barcelona, Atletico rezistand cu greu pe final de joc, cand catalanii au dominat clar partida. Diego a deschis scorul cu un sut fabulos din vinclu, dar Neymar a readus egalarea în minutul 71.

In aceasta seara se vor disputa celelalte doua confruntari de gala din sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Real Madrid si Borussia Dortmund vor reedita semifinala disputata sezonul trecut, atunci cand echipa germana s-a calificat in finala de pe Wembley cu 4-3 la general.

Paris Saint Germain si Chelsea FC sunt doua echipe foarte potente financiar care se vor intalni pentru a doua oara in dubla mansa in Champions League. Precedentele doua dispute au avut loc in sezonul 2004/2005, in primul an al lui Jose Mourinho pe Stamford Bridge. Chelsea a castigat cu 3-0 la Paris si a remizat pe teren propriu, scor 0-0, in fata unui PSG, din care pana in prezent au mai ramas doar emblema, culorile si stadionul.

Program sferturi de finala Liga Campionilor

Marti: FC Barcelona - Atletico Madrid 1-1, Manchester United - Bayern Munchen 1-1
Miercuri (ora 21.45): Real Madrid - Borussia Dortmund (Digi Sport 1), Chelsea Londra - Paris Saint Germain (Digi Sport 2)