O etapa nebuna in Liga I! Batalie crunta pentru locurile de Europa League

10 Mai 2013
672 Vizualizari | 0 Comentarii
Batalie pe viata si pe moarte in Liga I. Patru echipe lupta pe doua locuri care asigura, alaturi de castigatoarea Cupei, calificarea in Europa League. Dinamo a scos doar o remiza acasa cu Ceahlaul, in timp ce Petrolul, Pandurii, Astra au castigat lejer. Ultimul meci din etapa a 30-a din Liga 1 s-a disputat la Targu Jiu, între Pandurii si Viitorul Constanta, partida în care gorjenii s-au impus fara prea multe batai de cap, scor 4-1. Pandurii se lupta cu Dinamo, Astra si Petrolul pentru cele 3 locuri care asigura prezenta în Europa League. În acest moment, gorjenii au depasit Dinamo si Astra si au trecut pe 3, la egalitate cu Petrolul, 56 de puncte. Matulevicius cu o "dubla" în minutele 19 si 45, golurile lui Mamele si Anton le-au adus înca 3 puncte importante gazdelor, care au sanse tot mai mari de a juca în sezonul viitor în Europa League. Pentru Viitorul a înscris Benzar. Viitorul sta mult mai prost, fiind pe pozitie retrogradabila. Constantenii se afla pe locul 16, la egalitate cu CS Severin, care a castigat la Cluj cu CFR (3-1) si la 1 punct de Concordia, care a remizat în Giulesti (0-0). Acest punct este extrem de important pentru ilfoveni, care ies din zona rosie a clasamentului.
Problemele financiare cu care giulestenii se confrunta afecteaza tot mai mult jocul echipei, care nu a mai functionat, asa cum s-a întamplat în primele etape ale acestei primaveri.
Rapid se afla pe locul 7, cu 45 de puncte, în timp ce Concordia a urcat pe 14, cu 28 de puncte, însa a ramas fara victorie în ultimele 13 meciuri.
In schimb, campioana CFR Cluj nu mai are nicio sansa sa mai prinda locurile de Europa League, dupa ce a pierdut acasa, 1-3, cu CS Severin. Cu un Florin Costea într-o zi de gratie, oaspetii au deschis scorul în minutul 12, însa au fost egalati peste doar 2 minute de Rui Pedro. Cu cateva momente înaintea finalului primei reprize, acelasi Costea l-a ridiculizat pe Sepsi si a dus scorul la 2-1. Dupa pauza, Vranjkovici a reusit primul gol în Liga 1 dupa o pauza de 6 ani si a stabilit scorul final, 3-1 în favoarea echipei sale.
În urma acestui rezultat, CS Severin iese din zona retrogradarii, avand 27 de puncte, la egalitate cu Viitorul si cu un punct mai putin decat Concordia. CFR ramane pe locul 9, cu 43 de puncte.